728 x 90

Novela zákona o zaměstnanosti v roce 2017

Novela zákona o zaměstnanosti v roce 2017

Změny ve výkonu tzv. nekolidujícího zaměstnání nebo třeba v oblasti zprostředkování zaměstnání agenturami práce. Nejen to přinese novela zákona o zaměstnanosti, která by měla v závislosti na vyhlášení nabýt účinnosti v průběhu června či července 2017.

Dne 12. dubna 2017 schválila Poslanecká sněmovna ČR ve třetím čtení vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, a další související zákony (dále jen „zákon o zaměstnanosti“).
 
Většina ustanovení nabude účinnosti s největší pravděpodobností v průběhu června či července letošního roku.
 
Hlavním účelem novely je dle důvodové zprávy provedení změn týkajících se:

  • oblasti zprostředkování zaměstnání agenturami práce,
  • plnění povinného podílu zaměstnávání osob se zdravotním postižením formou odebírání výrobků nebo služeb od zaměstnavatelů zaměstnávajících na chráněných pracovních místech více než 50 % osob se zdravotním postižením z celkového počtu svých zaměstnanců nebo zadáváním zakázek těmto zaměstnavatelům,
  • poskytování příspěvku na vyhrazení společensky účelného pracovního místa,
  • výkonu tzv. nekolidujícího zaměstnání,
  • ochrany soukromí zaměstnanců,
  • ochrany zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele.

Agenturní zaměstnávání

Podstatné změny přináší novela zejména v oblasti agenturního zaměstnávání. Novela zavádí povinnost žadatelů o povolení ke zprostředkování zaměstnání složit kauci ve výši 500 000 Kč. Kauci žadatel poskytuje na výzvu Generálního ředitelství Úřadu práce ČR složením částky na zvláštní účet. Žadatel ji dostane zpět, dojde-li k zániku povolení ke zprostředkování zaměstnání.
 
Účelem zavedení kauce je zejména eliminovat vznik účelově založených agentur práce. V současnosti existují dle důvodové zprávy podnikatelé, kteří zakládají několik agentur práce, jejichž prostřednictvím v rámci jednoho měsíce přidělují jednoho a téhož zaměstnance k témuž uživateli. Toto přidělování v daném měsíci nepřesahuje rozsah tzv. zaměstnání malého rozsahu (jde o zaměstnání, ve kterém započitatelný příjem zaměstnance za kalendářní měsíc je sjednaný v částce nižší než 2 500 Kč).
 
Pokud je příjem ze zaměstnání nižší než uvedená hranice, nevzniká zaměstnavateli povinnost za tohoto zaměstnance odvádět zdravotní a sociální pojištění. Stát takto přichází o významné finanční prostředky při výběru sociálního a zdravotního pojištění, ale závažné sociální následky může nést i zaměstnanec tím, že není účasten sociálního pojištění.
 
Prokázání finanční způsobilosti formou kauce by mělo být předpokladem reálného výkonu zprostředkovatelské činnosti a zajištění požadavků na kvalitu zprostředkování zaměstnání. Povinnost složit kauci se bude vztahovat i na již existující agentury práce, které budou muset uhradit kauci do tří měsíců od účinnosti novely, jinak jim marným uplynutím této lhůty povolení ke zprostředkování zaměstnání zanikne.

Odpovědný zástupce agentury

Novela zákona o zaměstnanosti upravuje i podmínky pro výkon funkce odpovědného zástupce agentury práce a zavádí užší provázání agentury práce, která je právnickou osobou, s jejím odpovědným zástupcem. Odpovědný zástupce bude muset vykonávat svou činnost v pracovním poměru se sjednanou pracovní dobou nejméně 20 hodin týdně (to neplatí v případě, kdy odpovědný zástupce bude současně statutárním orgánem agentury práce).

V praxi se totiž objevovaly situace, kdy mnohdy ani samotní odpovědní zástupci nevěděli, zda odpovědnými zástupci skutečně jsou, případně ve vztahu k jaké agentuře práce tuto činnost vykonávají.

Povolení ke zprostředkování na dobu neurčitou

Pozitivní změnou pro agentury práce je možnost udělení povolení ke zprostředkování na dobu neurčitou. Nyní musely agentury práce žádat každé tři roky o nové povolení ke zprostředkování zaměstnání.
 
Nově bude sice první povolení ke zprostředkování zaměstnání rovněž vydáno na dobu tří let, ale pokud se agentura osvědčí (tj. zejména jí nebude předchozí povolení odebráno), pak dostane na svou žádost povolení na dobu neurčitou.

Náhradní plnění v oblasti zaměstnávání osob se zdravotním postižením

V oblasti náhradního plnění zaměstnáváním zdravotně postižených osob vznikne elektronická evidence, jejímž správcem bude Ministerstvo práce a sociálních věcí. Údaje do systému by měli vkládat dodavatelé plnění, a to vždy nejpozději do 30 kalendářních dnů od zaplacení poskytnutého plnění.
 
Evidence má odběratelům, dodavatelům a kontrolním orgánům poskytnout přehled o jednotlivých dodávkách realizovaných v rámci náhradního plnění.
 
Vytvořením evidence novela reaguje na potřebu ověření, zda dodavatel v rámci náhradního plnění neposkytuje své výrobky, služby nebo zakázky nad rámec limitu stanoveného zákonem o zaměstnanosti a na potřebu snadnější kontroly ze strany orgánů kontroly.
 
Náhradní plnění bude i nadále odpovědností odběratele, tj. zaměstnavatele, kterému zákon o zaměstnanosti ukládá povinný podíl zaměstnávání osob se zdravotním postižením plnit.

Společensky účelné pracovní místo

Novela prodlužuje maximální dobu poskytování příspěvku na vyhrazené společensky účelné pracovní místo z dosavadních 12 měsíců na 24 měsíců. Změna by měla umožnit umístění uchazečů o zaměstnání na trhu práce po delší dobu a jejich integraci.

Nekolidující zaměstnání nelze vykonávat na dohodu o provedení práce

Nově bude existence pracovněprávního vztahu založeného dohodou o provedení práce vždy překážkou pro zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání. V rámci výkonu tzv. nekolidujícího zaměstnání (tj. zaměstnání, u něhož měsíční odměna nepřesáhne polovinu aktuální minimální mzdy) tedy nebude možné vykonávat činnost na základě dohody o provedení práce.
 
Touto změnou by měli být zaměstnanci motivováni k hledání pracovněprávního vztahu zakládajícího účast na nemocenském pojištění. Tím dohoda o provedení práce ve většině případů není.

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • remy
    29. 08. 2017, 20:13

    Dobrý den,chtěl bych se zeptat na maximální počet agenturních pracovníků ve firmě.Někde jsem četl,že poměr je 80 kmenových a 20 agenturních,ale už to nikde nemohu najít.Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Věra
    28. 08. 2017, 14:33

    Dobrý den.
    Chtěla jsem Vás poprosit o odpověď na mou otázku. Manžel je bývalý horník a pobírá rentu z nemoci z povolání. Tudíž je i evidován na ÚP. Chtěl by si přivydělat nějaké peníze jen ho bohužel nikdo nechce zaměstnat a tak byl na dohodu u jedné firmy. Dle novely zákona si již od října nebude moct přivydělat na dohodu a tak se Vás táži jaké má manžel možnosti přivýdělku, aby nepřišel o rentu? Myslí zákon i na ty které mají zdravotní omezení jako jsou právě horníci?
    Děkuji Vám za odpověď.
    S pozdravem.
    Věra

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Wiki
    22. 08. 2017, 00:05

    Dobrý den,
    povinnost hlásit/nehlásit DPP na ÚP je stále na uchazeči? Jsou nějaké nové povinnosti pro zaměstnavatele, v tomto směru?
    Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Toni
    08. 08. 2017, 08:25

    Dobrý den,mám nárok na placené volno když vdávám dceru. Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • anna
    28. 07. 2017, 09:28

    Dobrý den, platí limit 5500 pro DPP i zpětně před datum účinnosti novely?

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty