728 x 90

Smlouva o výkonu funkce jednatele

Smlouva o výkonu funkce jednatele

Musí být od 1. 1. 2014 nová smlouva o výkonu funkce jednatele schválena valnou hromadou? Je ke schválení třeba notářský zápis? Pokud bude ve smlouvě uveden nárok na náhradu za služební cestu, je možné ji dát jako daňový náklad?

Dotaz:
Naše firma (s.r.o.) vyplácí odměnu jednateli na základě smlouvy o výkonu funkce jednatele. Smlouva je uzavřená a schválená zápisem z valné hromady v r. 2013. Musí být od 1. 1. 2014 nová smlouva a její schválení valnou hromadou? Je ke schválení třeba notářský zápis? Pokud notářský zápis nemáme, je možný nějaký postih? Odměnu jednatele vykazujeme jako daňový náklad. Jednateli nevykazujeme dovolenou, ve smlouvě není uveden nárok na dovolenou. Je to správně? Pokud bude ve smlouvě uveden nárok na náhradu za služební cestu, můžeme ji dát jako daňový náklad?


Odpovídá Ing. Jaromír Chlada, ekonomický a účetní poradce:
 
Od 1. 1. 2014 se podmínky pro odměňování jednatelů změnily zákonem č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích (dále jen „ZOK“). Podle tohoto zákona, není-li odměňování jednatele ve smlouvě o výkonu funkce sjednáno podle ZOK, je výkon funkce bezplatný.
 
Má-li být tedy i v roce 2014 výkon funkce jednatele odměňován, bylo nutno do 30. 6. 2014 přepracovat smlouvy v souladu s novými zákonnými normami. Ke schválení nové smlouvy není nutno notářský zápis z valné hromady, snad jen v případě společnosti s jediným společníkem a zároveň jednatelem by bylo nutno postupovat podle § 13 ZOK, tedy podpisy na smlouvě o výkonu funkce nechat úředně ověřit.
 
Odměna jednatele je z hlediska daně z příjmů považována za příjem ze závislé činnosti podle ustanovení § 6 odst. 1 písm. c) zákona o daních z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb.). Odměna jednatele je podle § 24 odst. 1 téhož zákona daňově uznatelným výdajem. Pokud je tak ve smlouvě sjednáno, má jednatel nárok na náhradu nákladů spojených s výkonem funkce – včetně náhrad nákladů na služební cesty, a to i v případě, kdy by výkon funkce jednatele byl bezplatný.
 
Neváže-li se ve smlouvě o výkonu funkce odměna jednatele na jeho přítomnost na pracovišti a není-li v této smlouvě stanovena pracovní doba jednatele, je podle mého názoru zbytečná i úprava nároku na dovolenou. Standardně se „dovolená“ jednatele v praxi řeší tím způsobem, že po dohodě se společníky jednatel po určitou dobu svou funkci nevykonává (bez krácení odměny).

Související článek:
Souběh funkcí od roku 2014

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • 3ac@seznam.cz
    17. 02. 2015, 19:29

    Dobrý den,mám dotaz ohledně nemocenské pro jednatele. Jsem jednatelka a jediná společnice s.r.o. a dlouhodobě na nemocenské z pracovního poměru u jiné firmy. Za funkce jednate a jediného společníka jsem dosud ne pobírala žádnou odměnu. Vzhledem k finanční situaci bych si ráda néjakou odměnu vypllácela. Lze to, pokud jsem v DPN? A jak je to pak s odvody na důchody, nemocenské, daněmi tady. Účetní si není jistý. Děkuji za odpovéď.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Michelle
    14. 02. 2015, 16:54

    Dobrý den,

    mám smlouvu o výkonu funkce jednatele uzavřenou na dobu určitou. Jelikož vlastníkem s.r.o. je obec, která v současné době nemá zastupitelstvo a nemúže rozhodovat tím pádem ani valná hromada, po mém skončení bude společnost bez jednatele. Jak mám postupovat, komu předat administrativu s.r.o., jak je to se zápisem v obchodním rejstříku, s přístupy k účtům a pod.? Nebo mohu vykonávat funkci i po ukončení smlouvy? Děkuji za odpověď.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Čtenář
    28. 08. 2014, 14:11

    Děkuji pane Chlada za vaši brzkou a hlavně věcnou odpověď, radu.
    S pozdravem Jirka

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Jaromír Chlada
    28. 08. 2014, 13:35

    Dobrý den.
    Podle ustanovení § 59 odstavec 2) zákona č. 90/2012 Sb., ZOK Smlouva o výkonu funkce se v kapitálové společnosti sjednává písemně a schvaluje ji, včetně jejích změn, nejvyšší orgán společnosti. Tedy jste to pochopil správně, valná hromada musí schvalovat každou změnu, včetně zvýšení odměny.
    Vzhledem k tomu, že do Smlouvy o výkonu funkce lze zahrnout jakékoli ustanovení, které neodporuje zákonu, není problém uvést do ní například změní, že po dobu od – do má jednatel nárok pobírat k řádné odměně také odměnu mimořádnou. Tím by mohl být vyřešen Váš dotaz na dočasné zvýšení odměny.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Čtenář
    28. 08. 2014, 12:14

    Dobrý den,
    měl bych dotaz, jakým způsobem změnit odměnu jednateli? Momentálně má jednatel smlouvu a pobírá odměnu, kterou by potřeboval navýšit. Lze to provést jenom zápisem z mimořádné Valné hromady? Z Vašeho článku jsem pochopil, že ano.
    A k tomu bych měl dotaz, zda toto zvýšení může být jenom dočasné (pár měsíců).

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty