728 x 90

Daňový řád od 1. 1. 2011 – 2. díl

Návrh daňového řádu byl připravován řadu let a od 1. ledna 2011 nahrazuje mnohokrát novelizovaný zákon o správě daní a poplatků. V tomto článku se zaměříme na možnosti obrany a ochrany daňových subjektů.

4. Možnosti obrany daňového subjektu

Daňový řád stanoví v § 108 až § 123 možnosti přezkoumání rozhodnutí vydaného při správě daní na základě:

  • řádného opravného prostředku – odvolání nebo rozklad,
  • mimořádného opravného prostředku – návrh na povolení obnovy řízení,
  • dozorčího prostředku – nařízení obnovy řízení a nařízení přezkoumání rozhodnutí.

Odvolání

Odvolání lze podat nejpozději do 30 dnů ode dne doručení rozhodnutí, proti němuž odvolání směřuje, a to i před doručením tohoto rozhodnutí. Odvolání je nepřípustné, směřuje-li jenom proti odůvodnění rozhodnutí. Odvolání se podává u správce daně, jehož rozhodnutí je odvoláním napadeno. Podané odvolání nemá odkladný účinek.

Pokud správce daně, jehož rozhodnutí je odvoláním napadeno, o odvolání nerozhodne sám, postoupí odvolání s příslušnou částí spisu a se svým stanoviskem bez zbytečného odkladu odvolacímu orgánu. Tímto odvolacím orgánem je správce daně nejblíže nadřízený správci daně, který napadené rozhodnutí vydal.

Směřuje-li odvolání proti rozhodnutí o stanovení daně podle pomůcek, zkoumá odvolací orgán pouze dodržení zákonných podmínek použití tohoto způsobu stanovení daně, jakož i přiměřenosti použitých pomůcek. 

Rozklad

Rozklad lze podat pouze proti rozhodnutí, které vydal ústřední správní orgán nebo osoba stojící v jeho čele. O rozkladu rozhoduje úřední osoba stojící včele ústředního správního orgánu na základě návrhu jí ustanovené komise.

Řízení o povolení nebo nařízení obnovy řízení

V zákonem stanovených důvodech se řízení ukončené pravomocným rozhodnutím správce daně obnoví na návrh příjemce rozhodnutí nebo z moci úřední. Návrh na povolení obnovy řízení se podává u správce daně, který ve věci rozhodl v prvním stupni a to do 6 měsíců ode dne, kdy se navrhovatel dozvěděl o důvodech obnovy řízení.

Obnovu řízení povolí nebo nařídí správce daně, který ve věci rozhodl v posledním stupni, a neshledá-li důvod povolení obnovy, návrh zamítne. Správce daně v odůvodnění rozhodnutí vymezí důvody, na základě kterých se obnova řízení povoluje nebo nařizuje. Obnovené řízení ve věci provede správce daně, který ve věci rozhodoval v prvním stupni.

Obnovené řízení se zahajuje vydáním rozhodnutí o povolení nebo nařízení obnovy. Povolení nebo nařízení obnovy řízení má vůči původnímu rozhodnutí odkladný účinek až do oznámení rozhodnutí ve věci vydaného v obnoveném řízení s výjimkou zajištění podle § 170 a § 173 DŘ. Po dobu trvání odkladného účinku nevznikají úroky, které jsou příslušenstvím daně. 

Nařízení přezkoumání rozhodnutí

Správce daně z moci úřední nařídí přezkoumání rozhodnutí, jestliže po předběžném posouzení věci dojde k závěru, že rozhodnutí bylo vydáno v rozporu s právním předpisem. Přezkoumání rozhodnutí nařídí správce daně nejblíže nadřízený správci daně, který ve věci rozhodl v posledním stupni, přezkumné řízení pak provede správce daně, který ve věci rozhodl v posledním stupni.

Zatímco obnova řízení je určena k odstranění případných věcných nesrovnalostí (např. objevení se nových skutečností nebo důkazů, nepravdivé nebo padělané údaje), je přezkumné řízení určeno pro případy odstraňování vad rozhodnutí v důsledku zjištění nezákonnosti rozhodnutí. 

5. Další možná ochrana daňových subjektů

  • opravy zřejmých nesprávností rozhodnutí (§ 104 DŘ) – správce daně opraví zřejmé chyby v psaní, počtech a jiné zřejmé nesprávnosti ve vyhotovení rozhodnutí opravným rozhodnutím.
  • uspokojení navrhovatele ve správním soudnictví (§ 124 DŘ) – pokud se navrhovatel domáhá žalobou ve správním soudnictví zrušení rozhodnutí vydaného správcem daně, může správce daně z moci úřední zahájit přezkumné řízení a uspokojit navrhovatele změnou nebo zrušením tohoto rozhodnutí. Přezkumné řízení směřující k uspokojení navrhovatele ve správním soudnictví provede správce daně, který ve věci rozhodl v posledním stupni; ustanovení o nařízení přezkoumání rozhodnutí se nepoužijí. Proti rozhodnutí vydanému v rámci přezkumného řízení směřujícího k uspokojení navrhovatele ve správním soudnictví nelze uplatnit opravné prostředky.
  • námitka proti úkonu správce daně při placení daní (§ 159 DŘ) – námitku proti úkonu správce daně při placení daní může uplatnit osoba zúčastněná na správě daní ve lhůtě do 30 dnů ode dne, kdy se tato osoba o úkonu dozvěděla. Námitku lze podat pouze v případech, nejde-li o rozhodnutí, u kterého DŘ připouští podání odvolání. Námitka se podává u správce daně, který úkon provedl. Správce daně námitku posoudí a rozhodne o ní. Proti rozhodnutí o námitce nelze uplatnit opravné prostředky.
  • stížnost na postup plátce daně (§ 237 DŘ) – v případě, že poplatník má pochyby o správnosti sražené nebo vybrané daně plátcem, může nejpozději do 60 dnů ode dne, kdy se o výši sražené nebo vybrané daně dozvěděl, požádat plátce daně o vysvětlení. Pokud poplatník s vysvětlením plátce daně nesouhlasí, může podat stížnost na postup plátce daně správci daně. 

Daňový řád od 1. 1. 2011 – 1. díl
Daňový řád od 1. 1. 2011 – 3. díl

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty