728 x 90

„PES“ pohlídá podnikatelům jejich povinnosti

„PES“ pohlídá podnikatelům jejich povinnosti

Převratný právní elektronický systém, tzv. PES, podnikatele a živnostníky provede džunglí zákonů a dalších předpisů a pohlídá za ně plnění administrativních a daňových povinností. Pokud vše půjde hladce, spuštěn by měl být již začátkem roku 2018.

Počínaje rokem 2018 by měli mít podnikatelé ucelený přehled o tom, které povinnosti musí plnit podle českých zákonů. Napříč politickým spektrem získala Hospodářská komora podporu pro zavedení elektronického nástroje umožňujícího firmám a živnostníkům spravovat plnění jejich povinností přes internet.
 
Právní elektronický systém („PES“) hodlá zpřístupnit všechny povinnosti podnikatelů vyplývající pro ně ze zákonů a dalších právních předpisů na jednom místě. Současně umožní firmám a podnikajícím fyzickým osobám jejich přehlednou správu pro konkrétní obor či obory podnikání.
 
„Každá velká společnost i nejmenší živnostník si díky tomuto projektu bude moci snadno a rychle ověřit všechny povinnosti, které se týkají právě jejich odvětví a právě jejich profese,“ poznamenal k novému systému prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
 
Tato převratná novinka doputovala minulý měsíc do Poslanecké sněmovny, která bude projednávat její schválení.

Do konce roku 2023 by měl PES obsahovat všechny povinnosti

PES chce umožnit podnikatelům, aby si spravovali přes internet a na jednom místě přehled svých povinností vyplývajících ze zákonů a prováděcích vyhlášek.
 
Státu PES umožní identifikovat a odstraňovat nadbytečné, nejednoznačné či nesmyslné paragrafy a povinnosti. Pomůže také kontrolním a dozorovým orgánům orientovat se v právních předpisech, co mají kontrolovat a jménem státu vymáhat.
 
Časté změny zákonů, nařízení a vyhlášek, jejich nejednoznačný výklad a aplikace do praxe totiž způsobují nejen podnikatelům takové potíže, že dnes někdy i při dobré vůli nevědí, jaké povinnosti vůči státu musí plnit.
 
„Navíc praxe ukazuje, že zákony nezvládají jednoznačně vykládat už ani sami zákonodárci, soudy a státní dozorové orgány,“ doplňuje Zdeněk Zajíček, který za projektem stojí a který je mimo jiné také tvůrcem CzechPointů nebo datových schránek.
 
V první vlně do konce roku 2018 by se měly do systému dostat přílohy 13 zákonů. PES by měl ale změnit i to, jakým způsobem budou nové zákony přijímány. Přehled povinností, které nový zákon ukládá, bude muset být výslovně uveden v jeho příloze. Do konce roku 2023 by měl PES obsahovat všechny povinnosti vyplývající z národní legislativy.

Jak bude PES fungovat?

Po přihlášení do systému a vyplnění profilu si podnikatel nastaví přehled svých povinností vůči státu (např. dle oboru činnosti). V systému uvidí také informace o případných sankcích, které mohou nastat v případě nesplnění povinností.
 
PES bude propojený s datovou schránkou a u těch povinností, kde je to možné, bude odkaz na příslušný formulář, který budou moci podnikatelé přímo vyplnit a odeslat – například daňové přiznání apod.
 
V okamžiku spuštění bude v systému evidován každý podnikatel zapsaný v registru osob. Stačí se jen přihlásit, zvolit si heslo, nastavit parametry profilu a uhradit poplatek za poskytované služby. V současné době se mluví o tom, že poplatek pro malého podnikatele by mohl být ve výši 1 000 Kč za rok, tedy necelá stokoruna měsíčně. Poplatek by měl být pro podnikatele daňově uznatelným nákladem.

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty