728 x 90

Penále a pokuty OSVČ u zdravotního pojištění

Penále a pokuty OSVČ u zdravotního pojištění

Jaké penále a pokuty hrozí OSVČ při nesplnění oznamovací povinnosti vůči zdravotní pojišťovně a nezaplacení zdravotního pojištění ve správné výši či lhůtě? A lze se proti tomu odvolat? Dozvíte se to v následujícím článku.

V případě, že osoba samostatně výdělečně činná („OSVČ“) dluží na zdravotním pojištění, musí ho samozřejmě doplatit. Doplatek je splatný na účet té zdravotní pojišťovny, u které byla OSVČ pojištěna v době, kdy dluh vznikl. Pokud byla OSVČ pojištěna v průběhu rozhodného období u několika zdravotních pojišťoven, je doplatek pojistného stanoven poměrně podle doby pojištění u každé zdravotní pojišťovny.

Jestliže OSVČ nezaplatila pojistné nebo zálohu na pojistné ve stanovené lhůtě, nebo je zaplatila v nižší částce, než ve které měly být zaplaceny, je OSVČ povinna platit penále ve výši 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém některá z těchto skutečností trvala.

Zdravotní pojišťovna je podle zákona povinna v takovém případě vymáhat na dlužníkovi zaplacení pojistného včetně penále. Od 1. 4. 1997 však již zdravotní pojišťovna nevymáhá dlužné pojistné do výše 50 Kč a nevyměřuje penále do 100 Kč za jeden kalendářní rok.

Výše penále u dlužného pojistného za dobu před 1. lednem 2007 se řídí předpisy platnými před tímto dnem. To znamená, že v období od 1. 1. 1993 do 30. 6. 1993 byla sazba penále 0,1 %, od 1. 7. 1993 do 30. 4. 1995 byla sazba penále 0,3 % a od 1. 5. 1995 do 31. 12. 2006 byla sazba penále 0,1 % z dlužné částky pojistného nebo zálohy na pojistné za každý den prodlení.

Za nesplnění oznamovací povinnosti (neoznámení zahájení, případně ukončení výdělečné činnosti) může příslušná zdravotní pojišťovna uložit pokutu až do výše 10 000 Kč. V případě opakovaného nesplnění až do výše 20 000 Kč.

Za nepředložení dokladů ke kontrole, případně za nepředložení Přehledu ve stanovené lhůtě může příslušná zdravotní pojišťovna uložit pokutu do výše 50 000 Kč za každé jednotlivé neplnění.

Jak se lze odvolat?

Ve sporných případech placení pojistného, penále, vracení přeplatků na pojistném a snížení záloh a ve všech případech týkajících se pokut a přirážek k pojistnému postupuje zdravotní pojišťovna podle předpisů o správním řízení. Takové řízení je zahájeno na podnět jednoho z účastníků, tj. na podnět plátce nebo zdravotní pojišťovny. Po vystavení platebního výměru má plátce pojistného právo na odvolání.

Odvolání proti platebním výměrům, kterým pojišťovna nevyhoví v plném rozsahu autoremedurou (zvláštní způsob vyřízení opravného prostředku v řízení, kdy o zrušení nebo změně rozhodnutí rozhoduje sám orgán, který vydal původní napadené rozhodnutí; jejím účelem je umožnit rychlou nápravu vlastní chyby – pozn. red.), vyřizuje Rozhodčí orgán, který je nezávislý na zdravotní pojišťovně.

Odvolání OSVČ nezasílá přímo Rozhodčímu orgánu, ale podává ho prostřednictvím zdravotní pojišťovny, která zahájila správní řízení a vystavila platební výměr.

V případě dlužného pojistného nemá odvolání odkladný účinek. Plátce musí uhradit částku vyměřenou platebním výměrem, i když podal odvolání. V případě kladného vyřízení odvolání dostane OSVČ platbu zpět. Dlužné pojistné zůstává dluhem, i když je vyměřeno platebním výměrem, vůči kterému bylo podáno odvolání. Vyměřování penále se nepřerušuje.

Platební výměr na dlužné pojistné je vykonatelný (může být soudně vymáhán) po 15 dnech od doručení plátci. Za doručení se považuje i případ, kdy plátce odmítne platební výměr převzít. Vedle práva na odvolání proti platebním výměrům má plátce také možnost požádat o odstranění tvrdosti ve věci vyměření penále, přirážky k pojistnému nebo pokuty.

Odstranění tvrdosti

Zdravotní pojišťovna může odstraňovat tvrdosti, které by se vyskytly při předepsání penále, jehož výše nepřesahuje 20 000 Kč ke dni doručení žádosti o odstranění tvrdosti.

Rozhodčí orgán může odstraňovat tvrdosti, které by se vyskytly při uložení pokuty, vyměření přirážky k pojistnému nebo předepsání penále, jehož výše přesahuje 20 000 Kč.

O prominutí pokuty, přirážky k pojistnému nebo penále se rozhoduje na základě písemné žádosti plátce pojistného nebo jiné oprávněné osoby (dále jen „žadatel“). Žádost můžete podat do nabytí právní moci rozhodnutí, kterým byla uložena pokuta, vyměřena přirážka k pojistnému nebo bylo předepsáno penále. Jestliže se objevily nové skutečnosti, které žadatel bez vlastního zavinění nemohl uplatnit do doby nabytí právní moci tohoto rozhodnutí, může žádost podat do tří let od právní moci tohoto rozhodnutí.

Žádosti o odstranění tvrdosti OSVČ nezasílá přímo Rozhodčímu orgánu, ale podává ji prostřednictvím zdravotní pojišťovny, která zahájila správní řízení a vystavila platební výměr.

O odstranění tvrdostí přímo zdravotní pojišťovnou nebo Rozhodčím orgánem nelze rozhodnout, jestliže:

  • plátce pojistného nezaplatil pojistné na zdravotní pojištění splatné do dne vydání rozhodnutí o prominutí pokuty, přirážky k pojistnému nebo penále,
  • na plátce pojistného byl podán návrh na prohlášení konkursu,
  • plátce pojistného vstoupil do likvidace,
  • žádost o odstranění tvrdosti byla podána až po nabytí právní moci rozhodnutí, kterým byla uložena pokuta, vyměřena přirážka k pojistnému nebo předepsáno penále (pokud se neobjevily nové skutečnosti).

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty