728 x 90

On-line nákupy: ženy rády oblečení, muži spíš počítače

On-line nákupy: ženy rády oblečení, muži spíš počítače

Pohlaví i věk hrají při on-line nakupování velkou roli. Ženy po internetu nejčastěji nakupují oblečení a kosmetiku, muži počítače, notebooky a mobily. Čím dál populárnější jsou výživové doplňky, produkty pro domácí mazlíčky či nákup potravin.

Stále častěji se v dnešní době setkáváme s názorem, že mezi oběma pohlavími nejsou v podstatě žádné rozdíly. Jsme však opravdu všichni stejní? Chováme se bez rozdílu například při on-line nákupech?
 
Nejen na to, ale také na vliv věku na náš výběr se zaměřila Asociace pro elektronickou komerci („APEK“) při vyhodnocování rozsáhlého výzkumu mezi zákazníky internetových obchodů. A odpověď je jednoduchá – pohlaví, věk či vzdělání hrají nadále při on-line nakupování velkou roli.

Co nakupují nejčastěji ženy a co muži?

V uplynulých dvanácti měsících alespoň jednou nakoupilo na internetu oblečení či obuv 59 %, produkty pro zdraví a krásu (kosmetiku, parfémy atp.) 53 % a knihy 41 % žen.
 
U mužů naopak kralovaly počítače, notebooky a hardware se 49 %, dále pak mobily a také oblečení a obuv se 40 %.
 
Nejvíce ženským zbožím jsou na internetu dárkové předměty a květiny. Ze všech zákazníků, kteří si takový produkt objednali, bylo 71 % žen proti 29 % mužů. U dětského oblečení byl poměr 69 % ku 31 % a u výrobků pro zdraví a krásu 65 % ku 35 % ve prospěch žen.
 
Naopak u prodaného softwaru dominovali nakupující muži, kterých bylo 76 %. Druhým a třetím typicky mužským zbožím jsou pak alkoholické nápoje a počítače a notebooky. V obou kategoriích převládají muži nad ženami v poměru 73 % ku 27 %.
 
„Oblečení a obuv jsou nejoblíbenějším on-line zbožím všeobecně a dlouhodobě. Vévodí v oblibě u všech věkových kategorií vyjma 55+. U nejstarších e-zákazníků kralují produkty pro zdraví a krásu,“ komentuje výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.
 
„Je zajímavé, že druhá nejpopulárnější kategorie zboží dle nákupu je u každé věkové kategorie jiná. V rozmezí 15 až 24 let to jsou mobily, 25 až 34 let sportovní oblečení a sportovní vybavení, 35 až 44 let hračky a 45 až 54 let produkty pro zdraví a krásu. U 55+ je to pak oblečení a obuv,“ dodává Jan Vetyška.

Vývoj obliby jednotlivých kategorií

Bez dalšího rozlišení podle pohlaví či věku je zajímavé sledovat také vývoj obliby jednotlivých kategorií v průběhu uplynulých let. Zatímco nejpopulárnější oblečení a obuv si alespoň jednou za uplynulých dvanáct měsíců kupuje přibližně 50 % uživatelů internetu od roku 2013 bez větších výkyvů, plynulý nárůst zažívají další druhy zboží.
 
Popularitu výživových doplňků potvrzuje 27 % nakupujících v roce 2016 oproti 19 % v roce 2011 nebo produkty pro domácí mazlíčky s růstem z 16 % na 26 % za stejné období. Z 6 % na 15 % pak vzrostl on-line nákup potravin. Ten navíc doplňuje nejvyšší četnost opakovaných nákupů.
 
„Rozdíly v nakupování jednotlivých druhů zboží jsou přirozené. Náš výzkum je tedy spíše potvrzuje, než že bychom se dočkali velkého překvapení. Zároveň je ale důležitým podkladem pro obchodníky a cílení jejich e-shopů,“ hodnotí Jan Vetyška.
 
Z pohledu e-komerce je podle Vetyšky nejzajímavější, že roste popularita nákupů zboží denní spotřeby. „Vyšší četnost objednávek potravin, potřeb pro domácí mazlíčky a dalších obdobných výrobků jen potvrzuje, že internetové nakupování je pro naše spotřebitele již běžnou záležitostí. Takové důvěry si samozřejmě on-line prodejci velmi váží a věříme, že bude i nadále růst,“ zakončuje Jan Vetyška.

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Leskie23
    20. 09. 2017, 07:09

    Tak samozřejmě, že si radši oblečení objednám přes internet, než s dvěma dětmi lítat po obchodech. A taky například moj e oblíbené under armour neseženu skoro nikde v obchodě a na internetu si můžu v klidu vybrat. 😀

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty