728 x 90

Jak vyplnit přehled OSVČ za zdravotní pojištění

Jak vyplnit přehled OSVČ za zdravotní pojištění

Pro všechny osoby samostatně výdělečně činné je pondělí 2. srpna 2021 posledním dnem, kdy musí podat své zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích za rok 2020. Jak na vyplnění přehledu za zdravotní pojištění?

Přehled za rok 2020 musí osoba samostatně výdělečně činná („OSVČ“) předložit všem zdravotním pojišťovnám, u kterých byla v tomto období pojištěna. Letos přehled musí podat nejpozději v pondělí 2. srpna 2021. Tento termín platí pro všechny OSVČ – nezáleží na tom, zda podávají daňové přiznání samy, podává ho za ně daňový poradce, nebo ho nepodávají vůbec.

Nedoplatek pojistného je potřeba uhradit do osmi dnů ode dne podání přehledu. Pokud tedy přehled zdravotní pojišťovně podáte např. 22. července, nedoplatek musíte uhradit do 30. července. Pokud by se tak nestalo, začne vám po tomto termínu nabíhat penále, a to ve výši 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den.

Přehled můžete podat osobně na pobočku příslušné zdravotní pojišťovny, poštou nebo elektronicky. Pro vyplnění přehledů mají jednotlivé zdravotní pojišťovny připraveny interaktivní formuláře, do kterých když zadáte správné vstupní informace, automaticky za vás údaje dopočítají. Některé pojišťovny nabízejí dokonce odeslání formuláře přehledu z jejich vlastního online prostředí.

Oproti minulým rokům se formuláře přehledů pro zdravotní pojišťovny trochu liší, přibyla v nich totiž nová pole. A to kvůli tomu, že v loňském roce bylo OSVČ odpuštěno zdravotní pojištění až do výše minimálních záloh za měsíce březen až srpen.
 


S daňovým přiznáním a přehledy se nemusíte trápit sami. V programu TAX jednoduše vyplníte odpočty, slevy na dani i příjmy a výdaje. Kromě přiznání TAX vytvoří také přehled pro okresní správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu a pomůže i s platbou pojištění a doplatků daně.

Příklad: Jak na vyplnění přehledu za zdravotní pojištění?

Pan Martin vykonával hlavní samostatnou výdělečnou činnost po celý rok 2020. Vloni měl příjmy 350 000 Kč a uplatňuje 40% paušál (výdaje tedy byly ve výši 140 000 Kč). Na zálohách zaplatil celkem 15 300 Kč (za březen až srpen byly zálohy odpuštěny).

V první části vyplníte osobní údaje. Je dobré uvést na sebe také telefon a e-mail, aby vás případně z pojišťovny mohli kontaktovat a problém či nesrovnalost rychle vyřešit. Druhou část, Prohlášení pojištěnce, necháte v případě, že jste hlavní samostatnou výdělečnou činnost vykonávali po celý rok, prázdnou. Ve třetí části vyplníte údaj, zda podáváte daňové přiznání a zda máte daňového poradce.

Část 4. Pojistné OSVČ: Zde vyplníte příjmy a výdaje za rok 2020 a počet měsíců, po které trvala vaše samostatná výdělečná činnost v loňském roce. V řádku 5 zatrhnete ty měsíce, ve kterých jste byli u příslušné zdravotní pojišťovny pojištěni, a do řádku 6 uvedete počet měsíců, ve kterých pro vás platil minimální vyměřovací základ. Zbytek řádků se potom už sám automaticky dopočítá.

V části 5. Přeplatek (Doplatek) vyplníte pouze řádek 41, kde uvedete úhrn skutečně zaplacených záloh na zdravotní pojistné v roce 2020. Zbytek se opět sám vypočítá. Dále uvedete, jak chcete naložit s případným přeplatkem – zda jej použijete na zálohy na další období, nebo zda si jej necháte vrátit.

Část 6. Nová výše zálohy: Řádek 51 se dopočítá sám. U typu zálohy uvedete:

  • částku 2 393 Kč – OSVČ, pro kterou platí minimální vyměřovací základ, a částka vypočtená podle vzorce je nižší nebo rovna hodnotě 2 393,
  • částku vypočtenou podle vzorce – OSVČ:
    • pokud částka vypočtená podle vzorce je vyšší než hodnota 2 393,
    • pro kterou není stanoven minimální vyměřovací základ,
  • nulu – OSVČ, která je zároveň zaměstnána a samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jejích příjmů nebo již v roce 2021 nebude samostatnou výdělečnou činnost vykonávat.

Na závěr nezapomeňte přidat datum a podepsat se.

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty