728 x 90

Zahajovací a počáteční rozvaha u SVJ

Zahajovací a počáteční rozvaha u SVJ

Jak sestavit zahajovací a počáteční rozvahu u společenství vlastníků jednotek (SVJ)? Odpovídáme na další z vašich dotazů, které posíláte do naší online poradny.

Dotaz:
Jak sestavit počáteční rozvahu u společenství vlastníků jednotek?


Odpovídá Ing. Jaromír Chlada, ekonomický a účetní poradce:

Z dotazu není zcela jasné, zda máte na mysli sestavení počáteční rozvahy SVJ, nebo zahajovací rozvahy SVJ. Zmíním se tedy pro jistotu o obou možnostech.
 
Zahajovací rozvaha, zjednodušeně řečeno, upravuje účetní případy, ke kterým došlo v době mezi dnem založení a dnem vzniku účetní jednotky.
 
Do roku 2014 se legislativa vlastnictví bytů řídila zákonem č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů (ZoVB). Tento zákon upravoval rovněž otázku vzniku Společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ). Podle ustanovení § 9 ZoVB tak SVJ vzniklo tzv. ze zákona, dnem, kdy v bytovém domě vzniklo alespoň pět jednotek, z nichž alespoň tři byly ve vlastnictví tří různých vlastníků. Tedy dni vzniku SVJ nepředcházelo jeho založení, resp. den založení a vzniku byl totožný.
 
SVJ jako právnická osoba zapsaná v rejstříku vedeném rejstříkovým soudem je povinno vést účetnictví podle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, řídit se prováděcí vyhláškou č. 504/2002 Sb. a dodržovat zásady upravené v ČÚS č. 401 až 414. Podle těchto zákonných norem je SVJ povinno vést účetnictví (otevřít účetní knihy) ode dne svého vzniku.
 
Vzhledem k tomu, že podle výše uvedeného byl den založení SVJ totožný se dnem vzniku SVJ, před vznikem SVJ zpravidla nevznikl žádný náklad, výnos, pohledávka ani závazek. Proto nebylo v zahajovací rozvaze o čem účtovat, zahajovací rozvaha se proto ani nesestavovala.
 
Od 1. 1. 2014 byl zákon o vlastnictví bytů zrušen a otázky spojené s vlastnictvím bytů jsou nyní upraveny
zákonem č. 89/2012 Sb., nový občanský zákoník. S účinností tohoto zákona se sjednotil proces založení SVJ s procesem založení obchodních společností, tedy SVJ se nově zakládá schválením jeho stanov a vzniká dnem zápisu do veřejného rejstříku.
 
V takovém případě je tedy již pravděpodobné, že dni vzniku SVJ bude předcházet vynaložení například různých notářských a jiných poplatků, které budou hradit členové budoucího SVJ a tyto účetní případy již budou obsahem zahajovací rozvahy.
 
Pokud pak jde o pojem počáteční rozvaha, jedná se zjednodušeně o stav aktiv a pasiv k prvnímu dni účetního období. Základní zásadou pro sestavení počáteční rozvahy je dle ustanovení § 19 odst. 4 zákona o účetnictví to, aby „počáteční zůstatky účtů, které obsahuje rozvaha (dále jen rozvahové účty), jimiž se otevírá účetní období, navazovaly na konečné zůstatky rozvahových účtů, jimiž se bezprostředně předcházející období uzavřelo; toto ustanovení platí i pro podrozvahové účty.“

Související článek:
Malá škola základů účetnictví pro Společenství vlastníků jednotek – I. část

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Jaroslav Heller
    20. 07. 2015, 08:15

    K vzniku SVJ spravuje SBD minimálně dlouhodobou zálohu na opravy, která není jejím majetkem. Převod těchto prostředků tedy není zahajovacím stavem, ale účetní operací vzniklého SVJ?

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty