728 x 90

Nepleťte si účetní s daňovým poradcem

Nepleťte si účetní s daňovým poradcem

Ne každý účetní je daňový poradce. A ne každý daňový poradce je dobrý účetní. Účetní zpracovává účetnictví nebo daňovou evidenci a připravuje podklady pro daňová přiznání, zatímco daňový poradce sestavuje daňová přiznání a radí v oblasti daní.

Mnoho lidí nerozlišuje mezi účetním a daňovým poradcem, podobně jako nevidí rozdíl mezi účetnictvím, daňovou evidencí a daňovým přiznáním. Účetní je pro živnostníka nebo malého podnikatele ten, kdo pomůže s daněmi, protože všechny související povinnosti bere v kontextu povinnosti platit daně.

Všichni podnikatelé vědí, že musí evidovat příjmy ze své činnosti, přemýšlí nad tím, jaké výdaje jim sníží daně, aby v konečném důsledku byly co nejnižší. Jak je to tedy s těmi účetními, resp. daňovými poradci ve skutečnosti? Je tento rozdíl podstatný?

Pro začátek je dobré vědět, že ne každý účetní je daňový poradce. A ne každý daňový poradce je skvělý účetní. Jsou to přirozeně rozlišené profese, které na svém významu nabývají s velikostí podnikatele a se složitostí obchodních transakcí.

Pokud třeba nakupujete a prodáváte zboží prostřednictvím malého obchůdku, kvalifikovaný účetní vám bez problémů pomůže i s řadou daňových souvislostí, ač sám není daňový poradce. Možná ale dovážíte ojetá vozidla ze zahraničí, v České republice je prodáváte a současně poskytujete servis. V tomto případě už asi budete řešit více daňových otázek, ať už z daní z příjmů, tak i z DPH. Kvalifikovaný účetní vám tak většinou poradí, abyste se obrátili na daňového poradce.

Účetní versus daňový poradce

Vzhledem k tomu, že malí podnikatelé většinou minimalizují počet zaměstnanců, účetní služby a daňové poradenství mají často domluvené formou externí spolupráce. Účetní poskytuje své služby jako podnikatel na základě živnostenského oprávnění „Činnost účetních poradců, vedení účetnictví a vedení daňové evidence“. Daňový poradce poskytuje daňové poradenství v souladu se zákonem o daňovém poradenství a Komoře daňových poradců.

Účetním k získání živnostenského oprávnění stačí naplnění všeobecných podmínek (dovršení věku, bezúhonnost a doložená praxe), zatímco daňový poradce získává oprávnění po absolvování několika profesních zkoušek a zapsáním do Komory daňových poradců.

Celkový počet vydaných živnostenských oprávnění na vedení účetnictví se pohybuje v řádu desetitisíců. Oproti tomu počet daňových poradců se v současnosti zastavuje někde pod hranicí pěti tisíc.

„Díky uvolněné politice vydávání živnostenských oprávnění a podpoře rekvalifikačních kurzů v minulých letech lze nyní potkat účetní „na každém rohu“. Proto bývá náročné najít opravdu spolehlivého a kvalifikovaného ekonomického poradce, který podnikateli rozumí, pochopí jeho business a je mu nápomocný,“ upozorňuje Libor Vašek, předseda Komory certifikovaných účetních.

V tomto ohledu při hledání účetního doporučuje Libor Vašek prověřit jeho reference a praktické zkušenosti spojené s dlouhodobostí na trhu. „V neposlední řadě je vhodné si zjistit profesní vzdělání. Radím tak obracet se v první řadě na certifikované účetní. Jen tak totiž klient získá profesionální služby kvalifikovaných účetních, za nimiž stojí profesní komora,“ dodává k tomu.

Zdánlivá shoda, ve skutečnosti ale jiný obsah práce

Rozdíly mezi daňovým poradcem a účetním se objevují v samotném obsahu jejich práce. Účetní zpracovává účetnictví nebo daňovou evidenci a připravuje podklady pro daňová přiznání. Daňový poradce zase sestavuje daňová přiznání a radí podnikateli v oblasti daní.

Účetní, ač bezesporu v praxi často pomáhají podnikateli s daněmi, nemají sestavení daňových přiznání ve svém oprávnění. Tato činnost tak není zahrnuta v jejich profesním pojištění, které kryje jen rizika spojená s vedením účetnictví. Pokud však účetní, který není daňovým poradcem, ale deklaroval klientovi odbornou znalost, udělá chybu, přenáší se spor do občanskoprávní roviny.

Může se tak zdát, že daňový poradce je pro podnikatele vhodnější, protože je pojištěný a v rámci své činnosti může klientovi poskytovat i služby spojené s vedením účetnictví. Přesto je dobré vědět, že ne každý daňový poradce je dostatečně kvalifikovaný účetní, protože velmi často vidí účetnictví pouze v rozsahu svého daňového poradenství a nikoliv v rozsahu, v jakém to požaduje zákon o účetnictví.

Proč mít svého daňového poradce?

Jedním ze zásadních faktorů při výběru daňového poradce je pro podnikatele bezesporu cena za účetní, resp. daňové služby. Účetní jsou v tomto ohledu většinou levnější než daňoví poradci, kteří na sebe přebírají daňová rizika související s poskytováním daňového poradenství.

Proto je pro malého podnikatele nebo živnostníka výhodnější spolupracovat s účetním poradcem, který je schopen být podnikateli ekonomickým poradcem, vést účetnictví, pomoci v souvisejících otázkách finančního řízení, vypořádat kontakt s úřady státní správy a kvalifikovaně připravit podklady pro daňové povinnosti.

Účetní by tedy na rozdíl od daňových poradců měli být vnímáni jako finanční poradci. Spolupráce s nimi se pro klienta stává přínosnější než spolupráce s daňovým poradcem, který má své nezpochybnitelné místo ve větších firmách.

Výhodou spolupráce s daňovým poradcem je možnost odkladu podání daňového přiznání z příjmů o tři měsíce. Společnosti tuto možnost většinou vítají, malí podnikatelé jsou spíš rádi, že mají na konci března vše za sebou a mohou se v klidu věnovat svému obchodu. Daňoví poradci jsou větší odborníci v daních, protože jsou primárně zaměřeni na sestavení přiznání, kdežto účetní řeší věrný a poctivý obraz účetnictví. Nicméně laik je schopen tyto rozdíly rozeznat až v případě, kdy nastane problém.

Rada na závěr

Pokud jste menší společnost nebo živnostník a chcete mít přehled o účetnictví, tj. vědět, jak si stojíte, doporučujeme spolupráci s účetním, který vám pomůže nejen se samotným účetnictvím, ale může být i vaším „finančním manažerem“. Řada z nich je již schopna poskytovat vzdálené služby, reportovat on-line formou tabulek a přehledů, které jsou pro podnikatele čitelnější a pro jejich rozhodování užitečnější než běžné každoročně odevzdávané účetní výkazy a přiznání.

Pro větší společnosti je výhodné – a můžeme říct, že i nutné – spolupracovat s daňovým poradcem, který je expertem na daně, a zároveň mít i účetní, která vidí věci, jež klasický „daňař“ vidět nemusí.

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Petr
    08. 08. 2021, 09:32

    mohli by jste mi vysvětlit co je pojem doložená praxe účtního ?

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Jiří Pospíšil
    08. 05. 2019, 11:56

    Přesně popsáno. Zbývá si jen přát, aby se toto rozlišování dostalo do širšího povědomí. Je opravdu něco jiného “účetnictví” a “daně” ačkoli právě daně z příjmů na účetnictví velmi úzce navazují. A plně souhlasím i s tím, že daňaři vnímají účetnictví příliš “daňově” a často jej staví do podrůčí příjmovky, což je špatně. Účetnictví je “emancipovaná” disciplína a to, že jej řada českých podnikatelů vnímá jen jako prostředek pro stanovení základu daně z příjmů je jen smutná skutečnost. Souhlasím i s tím, že daňoví poradci zpravidla nejsou kovanými odborníky v účetnictví, což ti osvícenější bez okolků uznají. Pracuji jako metodik účetnictví ve velké auditorské firmě a kdykoli řešíme nějakou zapeklitost s daňaři, začínají diskusi slovy: “víte, já tedy nejsem odborník na účetnictví…” anebo moje oblíbené: “nám je to v důsledku jedno, daňový základ vychází ze správně stanoveného výsledku hospodaření a to je vaše odpovědnost”. A tak to beru, tak je to podle mého názoru správné.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • mina
    17. 03. 2019, 17:47

    nesouhlasím, že “daňař” nemusí umět účetnictví. Daňové přiznání sestavuje na základě účetních podkladů, pokud by to mu nerozuměla neuměl, nemůže ho sestavit. Navíc u zkoušek na daňového poradce jsou příkůlady z účetnictví a i na ústní zkoušce se účetnictví zkouší. Nemám nic proti účetním, ale vaše informace jsou zavádějící. Jsem daňová poradkyně, která na KDP právě zkouší účetnictví.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty