728 x 90

Širší osvobození nemovitých věcí od daně z nabytí

Širší osvobození nemovitých věcí od daně z nabytí

Generální finanční ředitelství vydalo upřesňující informaci k rozšíření osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí při nabytí vlastnického práva k jednotce v rodinném domě. Pojďme se s ní blíže seznámit.

K novelizaci zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí (dále jen „zákonné opatření“) došlo ke dni 1. 11. 2019. Novela zákonného opatření rozšířila osvobození podle § 7 zákonného opatření. Kromě případů prvního úplatného nabytí vlastnického práva k dokončené nebo užívané jednotce v bytovém domě je možné uplatnit osvobození také v případě úplatného nabytí vlastnického práva k jednotce v rodinném domě.

Znění § 7 novelizovaného ustanovení zákonného opatření je následující.

Od daně z nabytí nemovitých věcí je osvobozeno první úplatné nabytí vlastnického práva k:
a) pozemku nebo právu stavby, jejichž součástí je dokončená nebo užívaná stavba rodinného domu,
b) dokončené nebo užívané stavbě rodinného domu,
c) dokončené nebo užívané jednotce v bytovém domě nebo rodinném domě, která
   1. nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru užívané společně s bytem, vzniklé výstavbou, nástavbou, přístavbou nebo stavební úpravou tohoto domu, nejde-li pouze o rozdělení nebo sloučení stávajících jednotek,
   2. na základě stavební úpravy nebytového prostoru nově nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru užívané společně s bytem.

Nabytí vlastnického práva k nemovité věci podle odstavce 1 je od daně osvobozeno pouze tehdy, dojde-li k němu v době 5 let ode dne dokončení nebo započetí užívání rodinného domu, jednotky v bytovém domě nebo rodinném domě nebo jednotky v bytovém domě nebo rodinném domě změněné stavební úpravou, a to od toho dne, který nastane dříve.

Osvobození lze aplikovat jen na nabytí vlastnického práva po 1. 11. 2019

S účinností od 1. 11. 2019 je od daně z nabytí nemovitých věcí osvobozeno nejen první úplatné nabytí vlastnického práva k dokončené nebo užívané jednotce v bytovém domě, ale i v rodinném domě. A to za podmínky, že:

  • nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru užívané společně s bytem, vzniklé výstavbou, nástavbou, přístavbou nebo stavební úpravou tohoto domu, nejde-li pouze o rozdělení nebo sloučení stávajících jednotek,
  • nově nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru užívané společně s bytem, vzniklý na základě stavební úpravy nebytového prostoru.

K nabytí vlastnického práva k jednotce musí dojít v době 5 let ode dne dokončení nebo započetí užívání jednotky v bytovém nebo rodinném domě nebo jednotky v bytovém nebo rodinném domě změněné stavební úpravouod toho dne, který nastane dříve.

Uvedená novela se může aplikovat pouze na případy, kdy došlo k nabytí vlastnického práva k nemovité věci po dni 1. 11. 2019. To znamená, že k tomuto dni vznikly právní účinky vkladu do katastru nemovitostí, případně došlo k nabytí vlastnictví z jiného důvodu (např. dražbou).

Na případy, u kterých vznikly právní účinky vkladu do katastru nemovitostí do 31. 10. 2019, nelze změny založené novelou aplikovat.

Podání přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí

Nabyvatel vlastnického práva k nemovité věci je poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí a jako takový má podle zákonného opatření povinnost podat daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí.

Výši osvobození je nutné následně vyčíslit v daňovém přiznání, pokud jsou splněny všechny výše uvedené podmínky, za nichž lze uplatnit osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí podle § 7 zákonného opatření. Podle § 135 odst. 2 daňového řádu (dále jen „DŘ“) je totiž poplatník povinen v řádném daňovém tvrzení sám vyčíslit daň a uvést předepsané údaje, jakož i další okolnosti rozhodné pro vyměření daně.

Poplatník musí zároveň prokázat případné splnění všech podmínek pro přiznání osvobození, které stanovuje zákonné opatření. A to na základě § 92 odst. 3 DŘ, podle kterého daňový subjekt prokazuje všechny skutečnosti, které je povinen uvádět v řádném daňovém tvrzení, dodatečném daňovém tvrzení a dalších podáních.

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • VR
    24. 03. 2020, 16:58

    Dobrý den – splatili jsem anuitu a vyrovnali finanční závazky týkající se družstevního bytu družstvo provedlo příslušné právní kroky – takže na přelomu roku 2019/20 jsme s manželkou byli zapsáni v KN jako “spolu” (?) vlastníci a stali se z “družstevních nájemců bytu” součástí SVJ, které na době funguje, a tedy i vlastníky bytové jednotky – s navázanými daňovými povinnostmi. DOTAZY: \\\ 1. Je platné osvobozeni podle §8 Zákoného opatření Senátu č.340/2013 Sb.? (proč by nebylo?). \\\ 2. Musím vyplnit “PŘIZNÁNÍ k nabytí nemovité věci … s osvobozením dle §8” formulář 25 5546 MFin 5546 – vzor č. 4 …. nebo obdobný formulář 25 5551 MFin 5551 – vzor č. 3.? \\\ 3. A musím ještě vyplnit “PŘIZNÁNÍ k dani z nemovitých věcí … podle zákona č. 338/1992 Sb.” formulář 25 5450 MFin 5450 – vzor č. 16. V něm se vyčísluje hodnota daně od které jsme předchozími podáními osvobozeni a je tedy “0” – formuláři s osvobozením dle §8. Nebo tam bude vypočtena jakási nenulová hodnota? V tomto okamžiku si nejsem jist, že mám z družstva veškeré informace o domu (např. kdy byl postaven…). —- Dík za rychlou odpověď.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty