728 x 90

Přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2018

Přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2018

Přiznání k dani z nemovitých věcí musíte odevzdat tradičně do konce ledna. Na koho tato povinnost letos čeká a kdo naopak může zůstat klidný? Musíte podat toto daňové přiznání elektronicky? A jak si placení daně co nejvíce usnadnit?

Nejpozději do čtvrtka 31. ledna 2019 je potřeba podat letos přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2018 (aktuální tiskopisy naleznete na webu Finanční správy). Přiznání by neměli zapomenout podat zejména lidé, kteří v roce 2018 nově nabyli do svého vlastnictví pozemek, zdanitelnou stavbu nebo bytovou či nebytovou jednotku.

Také ti poplatníci, kteří nemovitou věc darovali, prodali nebo jinak pozbyli, musí tuto skutečnost oznámit finančnímu úřadu. Pokud jim ještě nějaká nemovitá věc v kraji zbyla, podají dílčí daňové přiznání. Pokud všechny své nemovité věci v daném kraji v roce 2018 pozbyli, doručí na finanční úřad písemné oznámení o této skutečnosti.

Povinnost podat daňové přiznání mají také lidé, kteří na v minulosti přiznané nemovité věci provedli přístavbu, nástavbu nebo ji částečně zlikvidovali, pokud na základě těchto změn současně došlo ke změně druhu nebo výměry pozemku, případně zvýšení nadzemních podlaží a podobně.

Změnou rozhodnou pro stanovení daně je také změna výměry parcely na základě obnovy katastrálního operátu. Také část budovy nebo inženýrské stavby, v případě, že je dokončená a užívaná, je předmětem zdanění.

Koho se povinnost podat daňové přiznání netýká?

Povinnost podat daňové přiznání nemá poplatník, který již podával daňové přiznání v uplynulých letech, a nezměnily se u něj skutečnosti rozhodné pro stanovení daně. Změna místního koeficientu, který si určuje pro každý rok obec, nebo změna ceny půdy, také není důvodem pro podání daňového přiznání. Správce daně tyto změny automaticky zohlední při výpočtu daně na aktuální rok.

Interaktivní vyhledávač koeficientů pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí je k dispozici na Daňovém portálu.

Povinná elektronická forma podání přiznání

Pokud má daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnou datovou schránku, musí podat daňové přiznání elektronickydatovou zprávou. Ideálně prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro finanční správu.

Dílčí přiznání k dani z nemovitých věcí je možné podat pouze v listinné podobě, protože u tohoto podání správce daně nestanovil formát a strukturu datové zprávy.

Placení daně z nemovitých věcí

Nejzazší lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí (případně zálohy na tuto daň) je 31. květen 2019. Finanční správa vás bude informovat o vaší daňové povinnosti na rok 2019 tradičně formou složenky, kterou dostanete do poštovních schránek, nebo formou hromadných předpisných seznamů, které budou v květnu k nahlédnutí na finančních úřadech.

Držitelé datových schránek, kteří nejsou přihlášeni k zasílání informace pro placení daně z nemovitých věcí e-mailem nebo neplatí daň prostřednictvím SIPO, obdrží namísto složenky informace pro placení daně z nemovitých věcí do svých datových schránek.

Jak si placení daně usnadnit?

Úplně nejpohodlnější a bez každoročních starostí je placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO. Je třeba se pouze nejpozději do 31. ledna k tomu přihlásit na finančním úřadě.

A jak se můžete k placení daně prostřednictvím SIPO přihlásit? Stačí vyplnit a uplatnit u místně a věcně příslušného správce daně tiskopis Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO.

Kdo nemá SIPO ani datovou schránku, může dostávat údaje pro placení daně z nemovitých věcí na e-mail. Stačí si o to zažádat nejpozději do 15. března na finančním úřadě. Pro přihlášení k této službě je nutné využít tiskopis Žádost ve věci zasílání údajů pro placení daně z nemovitých věcí e-mailem.

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty