728 x 90

Přiznání k dani silniční za rok 2020 podejte do 1. dubna

Přiznání k dani silniční za rok 2020 podejte do 1. dubna

Přiznání k dani silniční za rok 2020 můžete letos výjimečně podat až do 1. 4. 2021, aniž by vám vznikla pokuta za opoždění. Ve stejné lhůtě je možné silniční daň i uhradit bez úroku z prodlení. Jak na podání přiznání k dani silniční?

Poslední lednový den patří již tradičně přiznání k dani silniční. Letos tomu tak ale výjimečně nebylo. Kvůli současné mimořádné situaci byla prominuta pokuta za opožděné podání přiznání k dani silniční za zdaňovací období roku 2020. A to za podmínky, že k podání daňového přiznání dojde nejpozději ve čtvrtek 1. 4. 2021.

Zaplatit silniční daň za rok 2020 můžete bez úroku z prodlení taktéž do 1. 4. 2021. Vybrané daňové subjekty dokonce až do 16. 8. 2021 (podrobnější informace ohledně vybraných daňových subjektů najdete ve Finančním zpravodaji 38/2020). Číslo účtu vašeho finančního úřadu pro platbu silniční daně najdete na webu Finanční správy.

Přiznání by neměli zapomenout podat zejména ti, jejichž silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla podléhají dani silniční. Dani silniční podléhají vozidla registrovaná v České republice, provozovaná v České republice a používaná:

  • poplatníkem daně z příjmů právnických osob s výjimkou používání k činnosti veřejně prospěšného poplatníka daně z příjmů právnických osob, pokud příjmy z této jeho činnosti nejsou předmětem daně z příjmů, nebo
  • poplatníkem daně z příjmů fyzických osob k činnosti nebo v přímé souvislosti s činností, ze kterých plynou příjmy ze samostatné činnosti podle zákona upravujícího daně z příjmů.

Dani silniční podléhají vždy nákladní automobily s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny registrované v České republice a přípojná vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny registrovaná v České republice.

Dani silniční nepodléhají například:

  • zvláštní vozidla (např. pracovní stroje samojízdné, traktory a jejich přípojná vozidla),
  • ostatní silniční vozidla (vozidla uvedená v § 3 odst. 2 písm. g) zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích),
  • vozidla, kterým byla přidělena zvláštní registrační značka,
  • speciální pásové automobily.

Pokud má daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnu datovou schránku, která mu byla zřízena ze zákona, nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, mají povinnost podat daňové přiznání elektronicky – datovou zprávou. K podání daňového přiznání můžete použít aplikaci Elektronická podání pro Finanční správu, tzv. EPO.
 


Ještě jednodušší variantou je, využít program TAX, který přiznání vyplní hravě za vás. V případě, že budou údaje o vašich autech v agendě Vozidla kompletní, práce na samotném přiznání bude minimální. TAX umožňuje též elektronické odeslání daňového přiznání na Daňový portál Finanční správy ČR (EPO) nebo do datové schránky příslušného úřadu. Program TAX vám rádi představíme i na online konzultaci.


Nevíte si s vyplňováním přiznání k dani silniční rady? Podívejte na náš videonávod Jak vyplnit přiznání k dani silniční?, kde si postupně projdeme celé přiznání krok za krokem.

Související článek:
Jak na přiznání k dani silniční za rok 2020?

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty