728 x 90

Kdo je povinen platit silniční daň?

Kdo je povinen platit silniční daň?

Silniční daň patří mezi daně, ve kterých se často chybuje. Kdo má povinnost ji platit? Existují nějaké úlevy pro podnikatele nebo úplné osvobození? Jak se stanoví její výše? A na co je důležité dávat si pozor? Dozvíte se v tomto článku.

Jak už samotný název „silniční daň“ napovídá, daňová povinnost vyplývá z používání automobilu po našich silnicích. Ne každý automobil však této dani podléhá. V zákoně č. 16/1993 Sb., o dani silniční, je stanoveno, že předmětem daně silniční jsou silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla, která jsou registrována a provozována v České republice, a to za podmínky, že jsou používána k podnikání nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti či přímo v její souvislosti.
 
Kromě výše uvedeného, a zde přichází první často opomíjená skutečnost, jsou předmětem daně bez ohledu na to, zda jsou používána k podnikání, silniční vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny určená výlučně k přepravě nákladů a registrovaná v ČR.
 
Pokud však dosahujete příjmů pouze z pronájmu (např. bytu, domu), pak se povinnosti hradit silniční daň vyhnete.
 
Poplatníkem daně může být fyzická, ale i právnická osoba, tedy např. i obchodní společnost. Obecně musí být splněny dvě podmínky:

  • tato osoba je provozovatelem vozidla registrovaného v ČR v registru vozidel a
  • je zapsána v technickém průkazu.

 
Zákon uvádí další osoby, které jsou poplatníky, těmi se ale v našem článku zabývat nebudeme. Za zmínku však stojí ještě jedna skupina, a to jsou zaměstnavatelé. Ti se stávají poplatníky v případě, že svému zaměstnanci vyplácí cestovní náhrady za použití osobního automobilu (nebo jeho přípojného vozidla), a to za předpokladu, že tato daňová povinnost nevznikla již provozovateli takového vozidla.

Kolik se platí?

Poměrně složitěji může vypadat to, jak se stanoví výše silniční daně. Zde je potřeba trocha technických znalostí. Takové údaje jdou však vždy vyčíst z technického průkazu. Pro osobní automobily je rozhodující zdvihový objem motoru v cm3 (kromě osobních automobilů na elektrický pohon).
 
V níže uvedené tabulce jsou uvedeny roční sazby daně pro osobní automobily právě ve vztahu ke zdvihovému objemu válců.

Zdvihový objem válců Roční sazba daně
do 800 cm3 1 200 Kč
nad 800 cm3 do 1 250 cm3 1 800 Kč
nad 1 250 cm3 do 1 500 cm3 2 400 Kč
nad 1 500 cm3 do 2 000 cm3 3 000 Kč
nad 2 000 cm3 do 3 000 cm3 3 600 Kč
nad 3 000 cm3 4 200 Kč

V § 6 zákona o dani silniční jsou pak dále stanoveny sazby daní i pro ostatní vozidla.
 
Zákon také připouští jednu zajímavost, kdy si poplatník může zvolit denní sazbu v případě použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla ve výši 25 Kč, je-li to pro něj výhodnější. Tato možnost se však týká pouze a výhradně zaměstnavatelů. To zdůrazňujeme proto, že je tato skutečnost často zaměňována za možnost využití i pro jiné osoby.

Jak a kdy se daň hradí?

Daňová povinnost je splatná v pravidelných zálohách, a to formou čtvrtletních plateb:

  • do 15. dubna,
  • do 15. července,
  • do 15. října,
  • do 15. prosince.

 
Pokud je zjištěn doplatek, pak je splatný společně s nejzazším termínem podání daňového přiznání, a to do 31. ledna následujícího roku. Ideální je tedy nastavit si trvalý příkaz ve svém internetovém bankovnictví. Díky tomu nezapomenete na včasnou a bezproblémovou úhradu.
 
Číslo účtu vašeho finančního úřadu, na který je třeba daň silniční zaplatit, naleznete v tabulce v článku Nová čísla bankovních účtů finančních úřadů. Jako variabilní symbol se v drtivé většině uvádí vaše DIČ.

Osvobození nebo snížení daňové povinnosti

Zákon o dani silniční také pamatuje na případy, kdy jste zcela osvobozeni od této daně, i když byste za normálních okolností tuto povinnost měli. Konkrétní ustanovení lze nalézt v § 3.
 
Od daně silniční jsou osvobozena vozidla:

  • zpravidla s méně než čtyřmi koly zapsaná v technickém průkazu vozidla jako kategorie L a jejich přípojná vozidla,
  • diplomatických misí a konzulárních úřadů,
  • zabezpečující linkovou osobní vnitrostátní přepravu (pouze v případě, že ujedou pro tento účel za zdaňovací období více než 80 % kilometrů),
  • provozovaná ozbrojenými silami, vozidla civilní obrany, policie, hasičská vozidla, záchranná vozidla apod.,
  • speciální zametací, značkovače silnic apod.

 
Následuje poslední skupina vozidel, která může využít osvobození. V praxi se jedná pravděpodobně o nejvíce zastoupený důvod – vozidla s největší povolenou hmotností méně než 12 tun, která:

  • mají elektrický pohon,
  • mají hybridní pohon kombinující spalovací motor a elektromotor,
  • s pohonem na LPG nebo CNG, nebo
  • mají motor určen ke spalování automobilového benzínu a ethanolu 85 označovaného jako E85.

 
Právě tento důvod pro osvobození přispívá k tomu, že se na silnicích můžeme setkat s vozidly tzv. napsanými na firmu, která mají LPG, CNG nebo hybridní pohon.

Snížení silniční daně

Neméně důležitou oblastí pro správný výpočet silniční daně je možnost snížení daňové povinnosti. Sice nejde o úplné osvobození, ale i tak může být finanční úspora značná.
 
Snížení se uplatňuje u vozidel, od jejichž první tuzemské či zahraniční registrace k silničnímu provozu neuplynulo devět let. Způsob a možnost snížení je popsána v § 6 zákona o dani silniční.
 
Z něj vyplývá, že daňová povinnost se sníží:

  • o 48 % po dobu 36 kalendářních měsíců od data první registrace,
  • o 40 % po dobu následujících dalších 36 kalendářních měsíců, a
  • o 25 % po dobu následujících dalších 36 kalendářních měsíců.

 
Zároveň je důležité připomenout, že nárok na příslušné snížení sazby daně vzniká v kalendářním měsíci první registrace vozidla a končí po 108 kalendářních měsících.
 
Kromě výše uvedeného zvýhodnění v podobě snížení sazby daně se však můžeme setkat i s tzv. zvýšením této daně. To se týká vozidel, která byla poprvé registrována do 31. 12. 1989. V takovém případě je nutné danou sazbu zvýšit o 25 %.

Přiznání daně

Kromě samotných plateb je také nutné daň silniční tzv. přiznat. Pokud jste vaši daňovou evidenci nebo účetnictví svěřili specializované účetní firmě, pak díky účetnímu softwaru, který každá solidní firma používá, zvládne kromě samotného výpočtu daňové povinnosti i sestavení daňového přiznání.
 
Velkou výhodou účetního softwaru je také to, že se data doplní do příslušných polí ve formuláři, čímž se eliminují chyby na minimum. Obzvláště co se týče možností snížení daně, je takovýto účetní program velkou pomocí. Daňové přiznání lze po zkontrolování následně vytisknout a podat na finanční úřad. V současné době v drtivé většině převažuje možnost zasílat daňová přiznání elektronicky.
 
Daňové přiznání se podává jednou ročně, a to vždy za předchozí kalendářní rok, ve lhůtě nejpozději do 31. ledna.

Shrnutí

Jak lze z výše uvedeného vidět, je potřeba již před pořízením automobilu do podnikání hlídat řadu skutečností. V prvé řadě nezapomeňte na to, že ve většině případů podléhají takto zakoupené automobily dani silniční. Na druhou stranu můžete téměř vždy, alespoň ze začátku, využít snížení sazeb silniční daně, což představuje značné snížení finančních prostředků, obzvláště u rozsáhlejšího vozového parku.
 
Zvolíte-li u vozidla např. pohon na plyn (LPG či CNG), za splnění podmínek daných zákonem můžete dokonce počítat i s úplným osvobozením od silniční daně.

Související článek:
Silniční daň a časté chyby

Chcete si usnadnit zpracovávání daňových přiznání? Vyzkoušejte TAX – komplexní řešení pro daňové poplatníky i daňové poradce.

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Lenka
    29. 01. 2014, 08:54

    Dobrý den. Pracuji jako OSVČ. Auto nemám v majetku firmy ani není na mě napsané. Občas jej samozřejmě využívám, i když ne vždy pro potřeby podnikání. Mám povinnost platit silniční daň? Děkuji za odpověď.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Ladislav Kandler
    28. 01. 2014, 15:41

    I v případě, že vozidlo používá jiná osoba, než ta, která je zapsána v technickém průkazu (např. pronájem, zapůjčení apod.) a zároveň je používáno pro podnikatelskou činnost, povinnost hradit silniční daň a podat daňové přiznání má vlastník vozidla. Tedy ten, kdo je zapsaný v technickém průkazu. To odpovídá § 4, odst. 1), písm. a), kde je uvedeno, že poplatníkem daně je ten, kdo je jako provozovatel vozidla zapsán v technickém průkazu vozidla.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Zuza
    28. 01. 2014, 15:00

    Dobrý den, kdo má povinost podat daňové příznání v případě, že je v podnikání používáno rodinné auto. Manželka je OSVČ a používá auto, u kterého je v technickém průkazu zapsán manžel.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Ladislav Kandler
    09. 01. 2014, 16:59

    Jak vyplývá z článku a ustanovení zákona o dani silniční, rozhodující je skutečnost, zda je automobil používaný pro podnikatelskou nebo jí obdobnou činnost. Pokud automobil k podnikání nepoužíváte, pak silniční dani vozidlo nepodléhá. Skutečnost, že v technickém průkazu je uveden jako provozovatel subjekt s přiděleným IČ automaticky nezakládá povinnost silniční daň hradit.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • rudian
    08. 01. 2014, 14:52

    Dobry den,

    pracujem ako OSVC v cechach, vydaje si uplatnujem pausalne (60%), auto nepouzivam k podnikaniu, nemam ho ani v majetku firmy,
    mam ho ale prihlasene na ICO,
    chcem sa opytat ci mam povinnost platit silnicni dan alebo nie.
    Dakujem za odpoved.
    S pozdravom,
    MJ.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty