728 x 90

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí na rok 2022

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí na rok 2022

Daň z nemovitých věcí je jedinou daní v našem právním řádu, která se platí dopředu na dané zdaňovací období. Jaké termíny jsou u této daně důležité a na co si dát pozor, vám poradíme v následujícím článku.

Na podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí mají poplatníci letos čas do pondělí 31. ledna 2022. Lhůta pro zaplacení této daně či její první splátky končí 31. května 2022. Druhou splátku (pokud je daňová povinnost vyšší než 5 000 Kč) je potom potřeba zaplatit do konce listopadu.

Důležitým mezníkem u daně z nemovitých věcí je datum 1. 1. daného kalendářního roku, protože od něj se odvozuje příslušná daňová povinnost podle stavu zápisu v katastru nemovitostí právě k tomuto datu. Zároveň je to daň, při které nemusíte podávat každoročně daňové přiznání, pokud od jeho podání nedošlo k žádné změně.

Přiznání se nemusí rovněž podávat ani tehdy, když sice dochází ke změně, ale ta se týká jen změny sazeb daně, průměrné ceny pozemku, koeficientu, nebo k zániku osvobození stanoveného obcí – tyto změny finanční úřad promítne do vyměření daně automaticky, aniž by poplatník musel cokoli konat.

V ostatních případech změn, jako je např. změna vlastníka nemovitosti nebo změna výměry pozemků či změna využití nemovitosti u podnikatelů, je nutné daňové přiznání podat. Obecná lhůta končí 31. 1. daného kalendářního roku. Pokud však nebylo do 31. 12. rozhodnuto o povolení návrhu na vklad, u kterého dochází ke změně vlastníka, posouvá se lhůta pro podání přiznání na třetí měsíc poté, kdy byl vklad zapsán.

Příklad

Kupní smlouva na prodej nemovitosti byla uzavřena 20. 12. 2021, návrh na vklad byl podán 22. 12. 2021, rozhodnutí o vkladu bylo učiněno 21. 1. 2022, ve stejný den obdrželi prodávající i kupující oznámení o povolení vkladu s právními účinky vkladu 22. 12. 2021. Kupující je tedy od 1. 1. 2022 vlastníkem nemovitosti a má povinnost podat daňové přiznání, ale může tak učinit až do 30. 4. 2022.


Tento odklad se však dle zákona vztahuje pouze na konkrétní nemovitost, u které nebyl do konce roku dokončen proces zápisu návrhu na vklad – pokud nabyl vlastník nemovitost například v květnu (kde byl proces rozhodnutí dokončen v červnu) a dále v prosinci (kde rozhodnutí o vkladu do 31. 12. ještě nebylo), pak by měl podat přiznání do 31. 1., kde uvede nemovitost nabytou v květnu. Následně, až bude rozhodnuto o vkladu u nemovitosti nabyté v prosinci, podá přiznání (dílčí nebo úplné přiznání) na daný kalendářní rok do třetího měsíce poté, co byl vklad zapsán.

Pokud vlastník v průběhu roku prodal (či jakkoli jinak pozbyl) nemovitostik 1. 1. již není vlastníkem žádné nemovitosti v územní působnosti jednotlivého finančního úřadu v rámci krajské působnosti, má povinnost tuto informaci oznámit do 31. 1. daného roku. Zde však není lhůta k prodloužení termínu pro podání tohoto oznámení, jako je tomu v případě klasického přiznání popsaného výše, když k 31. 12. nebylo rozhodnuto o vkladu.

Daňové přiznání se podává na jednotlivé finanční úřady podle krajské působnosti vždy za všechny nemovitosti v daném kraji. Poplatník, který má tedy nemovitosti ve více krajích, bude mít více daňových přiznání – proto mu i přichází více informací o daňové povinnosti, popř. platební výměry.
 


Program TAX ve variantách Standard a Profi umožňuje zpracovat řádné, dílčí, opravné, dodatečné i zkrácené dodatečné přiznání k dani z nemovitých věcí pro počet finančních úřadů odpovídající počtu územních obvodů, ve kterých se nacházejí poplatníkovy nemovitosti podléhající této dani. TAX obsahuje aktuální seznam katastrálních území s přiřazenou cenou zemědělské půdy. Číselník naleznete v agendě Nastavení/Seznamy/Katastrální území. Přiznání je zároveň možné podat elektronicky na Daňový portál Finanční správy ČR.


Nemovitosti v daňovém přiznání je třeba členit na jednotlivé listy nejen podle katastrálního území, ale i podle kategorie nemovitostí, a je nutné do něj uvést veškerá parcelní čísla dle údajů z katastru nemovitostí. U některých poplatníků proto může takové přiznání být značně rozsáhlé a v papírové podobě téměř nevyplnitelné. Když k tomu ještě přidáme nutnost sledovat stanovené koeficienty pro dané pozemky či stavby, je proces vyplnění daňového přiznání také značně problematický.

Proto bych všem poplatníkům velmi doporučila, aby pro vyplnění využili speciální program – např. daňová přiznání TAX, ze kterých je možné přiznání rovnou podat elektronicky na Daňový portál Finanční správy, či aplikaci daňové správy, kde je formulář připraven. Ten sice nepomůže při vyplňování čísel jednotlivých parcel, ale může pomoci při doplnění koeficientu navázaného na kód katastrálního území. Když má poplatník zřízen přístup do DIS+ (daňová informační schránka), může využít možnosti, které portál nabízí, a sice získat údaje z posledního přiznání pro předvyplnění.


Článek byl připravený ve spolupráci se společností Finservis s.r.o.

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Prapetr
    11. 07. 2022, 09:25

    Po přeměření geodetem mám větší stavební parcelu, jak postupovat z hlediska opravy daně z nemovitosti??

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty