728 x 90

Od 1. 7. 2019 se ruší karenční doba a mění pojistné

Od 1. 7. 2019 se ruší karenční doba a mění pojistné

Od 1. července 2019 dojde ke zrušení karenční doby. Začátek prázdnin přinese zároveň snížení sazby pojistného na nemocenské pojištění u zaměstnavatelů, osob samostatně výdělečně činných a u zahraničních zaměstnanců, a to o 0,2 %.

Po víc než deset let se po první tři dny dočasné pracovní neschopnosti neposkytuje osobám v zaměstnaneckém nebo služebním poměru náhrada mzdy nebo platu, případně plat či jiný příjem. Tomu bude však od začátku prázdnin konec a nemocní dostanou peníze i v prvních třech dnech stonání. Již od pondělí 1. července 2019 dojde totiž ke zrušení tzv. karenční doby.

Protože na tuto změnu doplatí zaměstnavatelé, novela zákoníku práce jako určitou kompenzaci za zrušení současně snižuje odvod pojistného na nemocenské pojištění. Sazba pojistného na nemocenské pojištění se od 1. července sníží o 0,2 % (viz § 7 odst. 1 písm. a), c) bod 2 a písm. e) zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, dále jen „ZPSZ“).

Sazby pojistného na sociální zabezpečení s účinností od 1. 7. 2019 činí (změny jsou vyznačeny tučně):

  • u zaměstnavatele 24,8 % z vyměřovacího základu (původně 25 %), z toho 2,1 % na nemocenské pojištění (původně 2,3 %), 21,5 % na důchodové pojištění a 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti,
  • u zaměstnance 6,5 % z vyměřovacího základu,
  • u OSVČ:
    • 29,2 % z vyměřovacího základu uvedeného v § 5b odst. 1 a 2 ZPSZ, z toho 28 % na důchodové pojištění a 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti, jde-li o OSVČ účastnou důchodového pojištění,
    • 2,1 % z vyměřovacího základu uvedeného v § 5b odst. 3 ZPSZ, jde-li o OSVČ účastnou nemocenského pojištění (původně 2,3 %),
  • u osoby dobrovolně účastné na důchodovém pojištění 28 % z vyměřovacího základu,
  • u zahraničního zaměstnance 2,1 % z vyměřovacího základu (původně 2,3 %).

V souvislosti se snížením sazby pojistného na nemocenské pojištění OSVČ a zahraničních zaměstnanců dochází s účinností od 1. července 2019 též ke snížení minimální výše pojistného na nemocenské pojištění těchto osob, a to na 126 Kč (2,1 % z minimálního vyměřovacího základu, který činí 6 000 Kč). Od 1. 1. 2019 do 30. 6. 2019 je minimální výše pojistného na nemocenské pojištění těchto osob 138 Kč.

Osoby dobrovolně účastné důchodového pojištění nejsou účastny nemocenského pojištění. Sazba pojistného na důchodové pojištění u těchto osob zůstává beze změny, činí nadále 28 % z vyměřovacího základu.

První odvod nižšího pojistného za kalendářní měsíc červenec 2019

Na zaměstnance nemá tato změna žádný dopad, pojistné v nové sazbě odvádí zaměstnavatel.

OSVČ a zahraniční zaměstnanci, kteří jsou účastni dobrovolně nemocenského pojištění, nemusí od července upravit výši svých měsíčních plateb na nemocenské pojištění. Pokud je jejich maximální měsíční vyměřovací základ pro platbu pojistného vyšší než 6 000 Kč, bude jim z uhrazené platby pojistného v období od července 2019 pro dávku nemocenského pojištění vypočten vyšší vyměřovací základ než z předchozích plateb, právě s ohledem na snížení sazby pojistného.

Pokud si však chtějí platit pouze ve výši minimálního pojistného, mohou si platbu snížit ze 138 Kč na 126 Kč.

Jestliže si platbu nesníží a jejich maximální měsíční základ činí právě jen 6 000 Kč, bude počátkem roku 2020 vyčíslen přeplatek na pojistném na nemocenském pojištění. V případě OSVČ se před vrácením přeplatku na kontě nemocenského pojištění od roku 2019 ponechává částka odpovídající dvojnásobku minimálního pojistného pro případ, že by OSVČ zaplatila pojistné opožděně nebo v nižší výši, než měla zaplatit.

Související článek:
Karenční doba a výše pojistného

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty