728 x 90

Jde pracovat na neschopence?

Jde pracovat na neschopence?

Pokud onemocníme, jdeme většinou na tzv. neschopenku. Je možné pracovat, i když právě marodíme? Jak to funguje v situacích, kdy má člověk více pracovních poměrů? Více se dočtete v dnešním článku.

Pokud zaměstnanec onemocní, lékař mu vystaví „Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti“ neboli neschopenku a zaměstnanec musí dodržovat léčebný režim.

Nemocenské a výplata dávky

Nemocenské náleží pojištěncům za jednotlivé kalendářní dny od 15. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti. Za první tři dny marodění nenáleží zaměstnanci žádná finanční kompenzace, jedná se o tzv. karenční dobu. Od čtvrtého do 14. dne pak dostává náhradu mzdy od zaměstnavatele.

Dávky nemocenského vyplácí příslušná OSSZ nejpozději do jednoho měsíce následujícího po dni, kdy jí byl doručen řádně vyplněný doklad, který potvrzuje nárok na výplatu této dávky, a to včetně všech příslušných dokumentů.

Nemocenské je možné poukázat pojištěnci na jeho bankovní účet nebo jej vyplatit poštovní poukázkou. V případě poukázky je třeba počítat s náklady na její doručení, o které se sníží dávka nemocenského.

Kontrola nemocných

Obecně platí, že kontrola může být provedena kdykoliv, například i v pozdních hodinách. Může proběhnout i v prvních třech dnech dočasné pracovní neschopnosti, za které nenáleží žádná výplata (tzv. karenční doba).

V prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti, za které náleží náhrada mzdy vyplácená zaměstnavatelem, mohou rovněž sami zaměstnavatelé kontrolovat své zaměstnance. Pokud kontrola provedená zaměstnavatelem prokáže, že jejich zaměstnanec porušil režim dočasně práce neschopného, řídí se postih pracovněprávními předpisy, tedy zákoníkem práce.

Dočasně práce neschopný pojištěnec má povinnost dodržovat ošetřujícím lékařem stanovený režim. Má se zdržovat na platné adrese, kterou sdělil ošetřujícímu lékaři a která je zaznamenána v neschopence.

Pokud ošetřující lékař povolí vycházky (může nejvýše v celkovém rozsahu maximálně šest hodin denně, v rozmezí od 7 hodin do 19 hodin, v jednom či více intervalech), má pojištěnec povinnost dodržovat konkrétní lékařem stanovený časový úsek.

Pro účely kontroly dočasně práce neschopný pojištěnec musí místo svého pobytu v době nemoci viditelně označit jmenovkou a zajistit funkční zvonek či přístup ke dveřím, aby jej kontrola mohla kontaktovat.

Je tedy možné na nemocenském pracovat?

V zákoně o nemocenském pojištění (dále jen „ZNP“) v § 55 odst. 1 písm. a) se dočteme, že pracovní neschopnost se vztahuje vždy k činnosti, která je pojištěna.

To znamená, že zaměstnanec, který si například vedle hlavního poměru přivydělává v dalším pracovním poměru, bude v tomto hlavním poměru uznán za práce neschopného, ale v druhém může i nadále pracovat. Nehraje přitom roli, zda se jedná o jednoho či více zaměstnavatelů.

Ustanovení § 14 odst. 2 ZNP totiž říká, že v případě souběhu pojištění se podmínky pro vznik nároku na dávku posuzují v každém pojištění samostatně.

Při nemoci je tedy možné pracovat, ovšem nesmíme zapomenout dodržovat režim a můžeme vykonávat pouze tu činnost, z které nepobíráme nemocenské.

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Sarka
    14. 09. 2020, 17:28

    Dobrý den, chci se zeptat, jsem na neschopence kvůli zádům a zároveň jsem v té době otěhotněla, tudíž mi neschopenka zůstala. Mám práci jako dělník ve výrobě. Bylo by možné už při neschopence pracovat z domu na DPP jako copywriter a pak i při nástupu na MD? Nebo je možnost přivýdělku až po MD nastoupím na rodičovskou?
    děkuji za odpověď.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Pavla
    10. 06. 2020, 09:02

    Musím dodržovat vycházky jako pracující důchodce když jsem již po 70 dnech na neplacené nemocenské. Děkuji za odpověď Zachová

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • benesova
    09. 04. 2020, 18:04

    Dobrý den,mám hlavní pracovní poměr a ted marodím,dále mám brigádu dppd a dpč a chtěla bych se zeptat,jestli mohu u nich normálně pracovat…ted pracuji doma na počítači.Učetní brigád mi říkala,že ano,že je to jiná smlouva,ale radši bych to věděla ještě od někoho.Děkuji za odpověd. Benešová

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • ivan
    15. 02. 2020, 18:39

    Dobry den ,mohu pracovat,kdyz beru nemoc.davky?dekuji za odpoved

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Radka.Schneidr
    12. 11. 2019, 17:50

    Dobrý den, chci se zeptat, jak je to s pracovní neschopností v případě, že už jsem na neschopence cca 45. den, již nejsem zaměstnaná a chtěla bych nyní pracovat z domova na DPP? Je potřeba ji ukončovat?

    Děkuji předem za objasnění.

    Radka Schneidrová

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty