728 x 90

Jak doložit chybějící dobu důchodového pojištění?

Jak doložit chybějící dobu důchodového pojištění?

Chybí vám v evidenci České správy sociálního zabezpečení některá z dob důchodového pojištění nebo náhradní doba pojištění? O jaké případy se konkrétně jedná? A jak a kdy je můžete doložit? Na to vám odpoví následující článek.

Pokud zjistíte, že v evidenci České správy sociálního zabezpečení („ČSSZ“) nemáte uvedené některé doby důchodového pojištění, případně náhradní doby pojištění, můžete je v určitých případech ihned doložit. U některých dokladů zákon o důchodovém pojištění říká, že je stačí předložit až při podání žádosti o důchod.

Informace o dobách pojištění (zaměstnání) a od roku 1986 též o vyměřovacích základech (výdělcích) za jednotlivé kalendářní roky a vyloučených dobách (např. doba dočasné pracovní neschopnosti), popřípadě některých tzv. náhradních dobách pojištění, které ČSSZ eviduje, můžete zjistit z informativního osobního listu důchodového pojištění („IOLDP“), nebo prostřednictvím služby Přehled dob důchodového pojištění dostupné na ePortálu ČSSZ.

O vyhotovení IOLDP mohou zájemci požádat jednou ročně. A to buď písemně poštou, nebo v elektronické podobě (je nutný uznávaný elektronický podpis) na adresu e-podatelny nebo datovou zprávou. Žádost musí obsahovat rodné číslo žadatele, jméno, příjmení, rodné příjmení a adresu nebo ID datové schránky, na kterou mu bude informativní list zaslán.

Základní doklady prokazující doby pojištění (zaměstnání):

  • evidenční listy důchodového pojištění – od roku 2004 vedou zaměstnavatelé evidenční listy za každý kalendářní rok zvlášť, jedno vyhotovení zasílají ČSSZ a zaměstnanec obdrží stejnopis (do roku 2003 vedl každý zaměstnavatel evidenční list po celou dobu trvání pracovního poměru a ČSSZ ho odeslal až po jeho skončení),
  • údaje o důchodovém pojištění vedené okresní správou sociálního zabezpečení („OSSZ“) – údaje o době výkonu samostatné výdělečné činnosti nebo o době dobrovolného důchodového pojištění (jejich doložení do evidence ČSSZ zajišťuje OSSZ).

V případě, že evidenční list chybí, může ČSSZ v době před zahájením důchodového řízení přijmout a zaevidovat pouze takové náhradní dokumenty, které jednoznačně prokazují dobu zaměstnání či pojištění.

Se všemi ostatními náhradními doklady je třeba obrátit se na bývalého zaměstnavatele, jeho právního nástupce nebo OSSZ, která poskytne potřebnou pomoc, případně provede rekonstrukci evidenčního listu.

Náhradními dokumenty se rozumí hlavně výplatní pásky, mzdové listy, kniha docházky, popřípadě pracovní smlouva, doklad o ukončení pracovního poměru, legitimace ROH aj.

V evidenci ČSSZ, a tedy ani v IOLDP či přehledu dob pojištění, obvykle nejsou uvedeny všechny náhradní doby pojištění, a to zejména:

  • doba studia – dokládá se vysvědčením nebo jiným dokladem o ukončení studia, stačí doložit až při podání žádosti o důchod, z dokladů však musí být zřejmý počátek a konec této doby,
  • doba vojenské (civilní) služby – dokládá se vojenskou knížkou nebo potvrzením příslušné vojenské správy, v případě výkonu civilní služby potvrzením vydaným Ministerstvem práce a sociálních věcí, pokud se v evidenci ČSSZ tato doba nenachází, stačí doložit až při podání žádosti o důchod,
  • doba péče o dítě do 4 let věku – dokládá se rodným listem dítěte, případně jiným dokladem o vztahu k dítěti (např. rozsudek soudu o svěření do péče) a čestným prohlášením o době a rozsahu péče, a to při podání žádosti o důchod,
  • doba péče o osobu závislou na pomoci jiné osoby – dokládá se rozhodnutím OSSZ (rozhodnutí se zpravidla vydává po skončení péče).

Pokud jste měli výdělečnou činnost v zahraničí, ČSSZ ani tuto dobu ve své evidenci nemá. Potvrzení o pojištěných dobách ve státech EU nebo ve státech, s nimiž má Česká republika uzavřenou mezinárodní smlouvu o sociálním zabezpečení, si ČSSZ vyžádá od příslušného cizozemského nositele pojištění až po podání žádosti o důchod, pokud jste tuto skutečnost v žádosti uvedli.

Související článek:
Pro koho je určeno dobrovolné důchodové pojištění?

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Mária
    08. 10. 2020, 15:44

    Dobrý den. Chybí mi v evidenci důchodového pojištění 10 měsíců z roku 2008 u České lékárny se sídlem v Brně, která již neexistuje. Mám jenom pracovní smlouvu a dohodu o ukončení prac.poměru. Kde bych sehnala ELDZ? Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Kunec23
    21. 01. 2020, 12:00

    dobrý den, mám prosím dotaz, nechal jsem si zaslat přehled a chybělo mi tam období, kdy jsem byl zaměstnán v zahraničí, šel jsem tedy na úřad doložit toto období a bylo mi řečeno, že se tím teď nikdo zabívat nebude ať si vše schovám do doby než půjdu do důchodu což je za 20 let, mohu se tedy nějak bránit abych tuto situaci vyřešil již nyní a období bylo započítané? děkuji za odpověď

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Londo Mollari
    26. 07. 2019, 15:11

    Ještě jednou dobrý den, Radku. Ahold se od 1.1.2019 přejmenoval na Albert Česká republika, s.r.o.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Londo Mollari
    26. 07. 2019, 15:04

    Dobrý den, po zániku firmy Július Meinl mi ELDP vystavil Ahold, který převzal po JM prodejny. Sice s chybami, takže pak probíhala komunikace za účelem odstranění chyb, nicméně ELDP dodali (následně i opravený). Nicméně bylo to někdy v roce 2004. Přesto, zkuste se obrátit na Ahold, třeba mzdovou dokumentaci Meinlu naleznou.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Radek
    23. 02. 2019, 10:33

    Dobrý den.
    Chybí mi v evidenci důchodového pojištění 10let. Byl jsem zaměstnán u FA Július Meinl. Mohu doložit smlouvu o nástupu + ukončení pracovního poměru. Na ČSSZ mi bylo řečeno, že tyto doklady nestačí. Zaměstnavatel již mnoho let neexistuje a není možné dohledat nějakého jednatele či likvidátora atd. Sociální a zdravotní pojištění bylo placeno, neboť nevznikl žádný dluh. Prosím o radu, jak v tomto případě postupovat. ČSSZ mi není úplně nápomocna. Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty