728 x 90

Dočkáme se zavedení zálohovaného výživného?

Dočkáme se zavedení zálohovaného výživného?

Česká republika se chce inspirovat slovenským modelem a zavést zálohované výživné. Dosáhnout by na něj měli samoživitelé nebo samoživitelky, kteří mají příjem nižší než je průměrná mzda. Zároveň musí situaci aktivně řešit, tedy musí už běžet exekuce.

O zálohovaném výživném se v České republice diskutuje již 15 let. Tři čtvrtiny Čechů s jeho vyplácením podle průzkumu souhlasí. Ministerstvo práce a sociálních věcí se proto inspirovalo slovenským modelem a přichází s návrhem zákona na jeho zavedení.

Zálohované výživné má zajistit, že ve chvíli, kdy selžou veškeré dostupné nástroje k vymáhání výživného, nastoupí stát. Na zálohované výživné by měli dosáhnout samoživitelé nebo samoživitelky, kteří mají příjem nižší než je průměrná mzda. Zároveň musí situaci aktivně řešit, tedy musí už běžet exekuce.

Dlužná částka pak musí odpovídat alespoň dvouměsíčnímu výživnému. Zároveň děti samoživitelů musí plnit povinnou školní docházku.

Jak by mělo zálohované výživné fungovat?

Rodič, který splňuje podmínky nároku, by se měl obrátit na úřad práce. Ten situaci posoudí a o zálohovaném výživném rozhodne do 30 dní. V případě příjmů pečujícího rodiče do výše průměrné mzdy bude poskytnuto zálohované výživné v původně stanovené výši. Ministerstvo ale chce zavést maximální hranice tak, aby se vyhnulo extrémům.

Drtivá většina dětí dostane to, co měl zaplatit rodič. Vyplacenou částku bude následně stát vymáhat přes krajské úřady práce, které se připojí do již běžícího exekučního řízení s neplatičem.

Podle odhadů by zálohované výživné, které by pomohlo 24 tisícům dětí, přišlo stát na zhruba 876,5 mil. Kč ročně. Ministerstvo práce a sociálních věcí zároveň spustí kampaň o možnostech řešení při neplacení výživného a také kampaň na téma „platit výživné je normální“. Cílem bude informovat samoživitele a samoživitelky o tom, na co mají nárok a zároveň upozornit na to, že neplacení výživného se nepromíjí.

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • KarolínaV
    13. 04. 2021, 12:51

    Zajimavé, otázkou je, jestli to bude v našich českých podmínkách opravdu fungovat.. Jsem matka samoživitelka a docela bych to uvítala..

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Milada
    31. 10. 2019, 15:09

    Je pravda, že desítky tisíc bezdomovců výživné na děti neplatí. Skutečným důvodem dluhů je z podstatné části vyměřování jim výživného z potenciálního (fiktivního) příjmu. Dluhy na výživném jsou peníze „fiktivní,“ nejde o skutečné existující peníze. Jejich exekuce proto žádný smysl nemají. Zájem na kampani pro zálohované výživné má skupinka převážně političek (které dobře živí) a lobby advokátů a exekutorů, kteří na úhradu svých nákladů mají právo vždy, i když nevymůžou nic.
    Přes 80 % lidí je proti zavedení zálohovaného výživného. Ať si ČSSD ty fiktivní dluhy od samoživitelek odkoupí a pak ať si své peníze vymáhá na bezdomovcích sama.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty