728 x 90

Poskytování služeb do zahraničí z pohledu DPH

Poskytování služeb do zahraničí z pohledu DPH

Mezinárodní obchod se postupně vrací do normálního režimu, a tak je vhodné si připomenout, jaké daňové dopady má poskytování služeb do zahraničí z pohledu zákona o dani z přidané hodnoty.

V následujícím článku se podíváme na to, jak se podnikatel stane tzv. identifikovanou osobou. A zaměříme se též na povinnosti identifikované osoby, pokud poskytuje služby do zahraničí.

Místo plnění

Na prvním místě je nutné se zastavit u tzv. místa plnění, které určuje, ve kterém státě má být daná služba dani z přidané hodnoty („DPH“) podrobena, neboť základním principem DPH je zdanit plnění v zemi spotřeby. A to jak v případech, kdy se jedná o dodání zboží, tak v případech, kdy se jedná o poskytnutí služby.

Ačkoli místo plnění může být velmi konkrétní (adresa příjemce služby), z hlediska daně z přidané hodnoty je podstatný stát, kde se místo plnění nachází. Pokud český plátce DPH přijímá službu, která má místo plnění v sídle příjemce služby, je podstatné, že sídlo je v České republice, nikoli skutečnost, zda je sídlo plátce v Praze či Jihlavě.

Základní pravidlo pro stanovení místa plnění při poskytnutí služby je dáno § 9 zákona o DPH (dále jen „ZDPH“), přičemž dle prvního odstavce platí, že místem plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani, která jedná jako taková, je místo, kde má tato osoba sídlo.

Připomeňme si, že osobou povinnou k dani rozumíme – zjednodušeně řečeno – podnikatele. A není přitom podstatné, zda se jedná o fyzickou či právnickou osobu. Osoby nepovinné k dani (nepodnikatelé) nejsou dnes ve středu našeho zájmu, proto se jim věnovat nebudeme.

Takže pokud poskytujeme službu zahraničnímu podnikateli a jedná se o službu, u které se určuje místo plnění dle základního pravidla, a my si povíme, že ne vždy tomu tak je, pak se jedná o službu, která má místo plnění ve státě, kde je příjemce služby usazen. O samotné technice zdanění takové služby se pobavíme o několik odstavců níže.

Jak jsem zmínil výše, ne všechny služby se při určení místa plnění řídí základním pravidlem dle § 9 odst. 1 ZDPH. Čtvrtý odstavec § 9 ZDPH uvádí, že základní pravidlo pro stanovení místa plnění při poskytnutí služby se použije, pokud zákon nestanoví jinak.

Jednou z výjimek jsou služby vztahující se k nemovité věci. Pokud totiž poskytujeme službu vztahující se k nemovité věci, není podstatné, kde je usídlen příjemce služby. Podstatné je, kde se nachází nemovitá věc, ke které se služba vztahuje (§ 10 ZDPH).

Službou vztahující se k nemovité věci se rozumí služba, která má dostatečnou přímou souvislost s danou nemovitou věcí – jedná se například o služby znalce, odhadce, realitního makléře, služby ubytovací, nájem či stavební a montážní práce.

Zajímavým příkladem, kdy je místo plnění dáno také umístěním nemovité věci, je služba daňového poradce, který zpracuje přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí či přiznání k dani z nemovitých věcí vztahující se k nemovité věci umístěné v České republice. I když bude příjemcem služby zahraniční vlastník a nemovitá věc bude v tuzemsku, pak je místem plnění vždy Česká republika. A daňový poradce, který je plátcem DPH, bude muset svoji odměnu navýšit o českou DPH, neboť nemovitá věc se nachází na území České republiky.

Služby, u nichž se místo plnění neřídí základním pravidlem, jsou upraveny v § 9a a násl. ZDPH. My se jim samostatně dále věnovat nebudeme a přesuneme se k technice zdanění poskytování služeb.

Identifikovaná osoba

Instrumentem, který naplňuje základní princip DPH, zdanění v zemi spotřeby, je právě identifikovaná osoba, jejíž základním smyslem je zdanění plnění v zemi spotřeby.

Identifikovanou osobou se nestáváme jen v případech, kdy službu přijímáme, ale také v případech, kdy službu poskytujeme. Dle § 6i ZDPH platí, že osoba povinná k dani se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která není plátcem, je identifikovanou osobou ode dne poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1 ZDPH.

Důležité je si uvědomit, že identifikovanou osobou se stáváme pouze v případech, kdy poskytujeme službu dle základního pravidla dle § 9 odst. 1 ZDPH. Identifikovanou osobou se tak nestaneme například z toho důvodu, že poskytujeme službu vztahující se k nemovité věci, u níž se místo plnění řídí § 10 ZDPH.

Příkladem může být český daňový poradce, který poskytuje rakouskému plátci DPH službu spočívající ve vypracování přiznání k dani z nemovitých věcí za nemovitou věc umístěnou v České republice. Obdobně se identifikovanou osobou nestane český architekt, který zpracuje pro polského odběratele projekt k nemovité věci, která má být postavena v Polsku.

Vznik identifikované osoby v případě poskytování služeb je omezen i teritoriálně, neboť dle § 6i ZDPH se staneme identifikovanou osobou pouze v případech, kdy je místo plnění dle § 9 odst. 1 ZDPH v jiném členském státě, tj. nikoli v případech, kdy je místo plnění dle § 9 odst. 1 ZDPH ve třetí zemi (třetí zemí rozumíme zemi mimo území Evropské unie – viz § 3 ZDPH).

Identifikovanou osobou se stáváme ode dne poskytnutí dané služby. Hodnota poskytnuté služby přitom není vůbec podstatná, ode dne poskytnutí služby běží 15denní lhůta, ve které je osoba povinná k dani povinna podat přihlášku k registraci (§ 97 ZDPH). Přihlášku k registraci nemusí identifikovaná osoba podat elektronicky – viz § 101a odst. 2 písm. b) ZDPH.

Již za kalendářní měsíc, ve kterém se osoba povinná k dani stala identifikovanou osobou, máme povinnost podat souhrnné hlášení dle § 102 odst. 2 písm. a) ZDPH. Doplňme, že dle tohoto ustanovení vzniká povinnost podat souhrnné hlášení pouze v měsících, kdy poskytujeme službu s místem plnění v jiném členském státě dle § 9 odst. 1 ZDPH.

Jinak řečeno, identifikovaná osoba nepodává nulová souhrnná hlášení v měsících, kdy žádné služby do zahraniční neposkytuje.

Souhrnné hlášení podává identifikovaná osoba do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém bylo plnění uskutečněno (služba poskytnuta).

Praktický problém vzniká v situacích, kdy nedostaneme od příjemce služby daňové identifikační číslo. Neboť poskytnutím služby s místem plnění v jiném členském státě dle § 9 odst. 1 ZDPH se stáváme identifikovanou osobou. A jako identifikovaná osoba máme povinnost podat souhrnné hlášení, a to v případech, kdy je příjemcem poskytnuté služby osoba registrovaná k dani v jiném členském státě.

Pokud ovšem nezískáme daňové identifikační číslo, souhrnné hlášení nemůžeme z objektivních důvodů podat, protože daňové identifikační číslo je podstatnou náležitostí souhrnného hlášení.

Zajímavou otázkou může být povinnost identifikované osoby podat přiznání k dani z přidané hodnoty, neboť dle § 101 odst. 5 ZDPH platí, že nevznikla-li identifikované osobě ve zdaňovacím období povinnost přiznat daň, nesděluje tuto skutečnost správci daně.

Jinak řečeno, identifikovaná osoba podává daňové přiznání pouze v případech, kdy jí vzniká povinnost přiznat daň, což je pouze v případech, kdy je identifikovaná osoba v postavení příjemce zdanitelného plnění.

V situacích, kdy identifikovaná osoba poskytuje službu, čímž jí vzniká povinnost podat souhrnné hlášení, nemá identifikovaná osoba dle mého názoru povinnost podat daňové přiznání, protože jí nevznikla povinnost přiznat daň.

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Ivana
    19. 05. 2023, 08:01

    Dobrý den, jak budu fakturovat českému plátci stavební práce na
    nemovitosti v Německu ?
    Moc děkuji za odpověď.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • bob.dana@seznam.cz
    04. 10. 2022, 17:11

    Česká společnost, překročila obrat 1mil.Kč, za služby, které vykonává ve Španělsku pro české klienty, neplátce. Musí se přihlásit k DPH v Česku nebo ve Španělsku? Děkuji.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Honza
    05. 08. 2022, 15:53

    Chápu tedy správně, že jako identifikovaná osoba fakturující plátci DPH na Slovensku (pouze takovému subjektu) nepřekročím obratový limit protože místo plnění není v tuzemsku (jiný členský stát) a obrat se tedy nezapočítá (obrat 1Mio nepřekročím)? Dává mi to tak smysl, protože stejně jako identifikovaná osoba vystavuji faktury bez DPH, tedy není “předmět” vyúčtováváni DPH. Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Olina
    05. 06. 2022, 15:29

    Preji pekny den, mohu si dopresnit nekolik veci? Pokud budu fakturovat v ramci EU, jsem vzdy identifikovana osoba, ale to jeste neznanema, ze jsem platcem DPH? Docetla jsem se, ze zahranicni platby se do obratu 1 mil nepocitaji? 2. pokud budu fakturovat organizaci v ramci EU, ktera neni platcem DPH, jak mam nasledne ohlasovat revers charges, kdyz nemaji “DIC”? Dekuji Olina

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Eva
    11. 10. 2021, 10:07

    Dobrý den, ráda bych se ujistila, že tomu správně rozumím. Pokud tedy poskytuje tuzemský plátce DPH službu slovenské firmě, která je na Slovensku také plátcem daně, ale službu poskytnul v ČR na české provozovně slovenské firmy (česká provozovna slovenské firmy nemá vlastní IČ ani DIČ), tak český podnikatel vystaví fakturu normálně s DPH (nebude tedy Revers charge), i když na faktuře je uveden slovenský odběratel. Český podnikatel ale musí podat Souhrnné hlášení. V přiznání DPH českému podnikateli toto plnění vstoupí do stejného řádku, jako by to bylo jakékoliv jiné tuzemské plnění. A do které sekce kontrolního hlášení vstoupí toto plnění poskytnuté české provozovně slovenské firmy? Budu mít totiž slovenské DIČ na faktuře, ale službu jsem poskytla v tuzemsku. Jedná se konkrétně o montážní práce (alarm) na tuzemské budově – provozovně té slovenské firmy. Děkuji mockrát za odpověď. Hezký den, s pozdravem Eva

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty