728 x 90

Základy pro stanovení daně z příjmů z podnikání

Základy pro stanovení daně z příjmů z podnikání

Základ daně z podnikání můžeme získat více způsoby. Jeho výše nám ovlivní samotnou výslednou daň, proto je důležité vědět, jaké možnosti máme a můžeme využít. Pojďte se s námi podívat na všechny možné varianty.

Pro výpočet daně z příjmů z podnikání vycházíme z určitého základu daně, ke kterému můžeme dojít různými způsoby. Tyto způsoby se liší v rámci různých forem podnikání, ale i v rámci jedné formy stejného podnikání existuje vždy docela široká škála způsobů, jak dojít k různým základům daně a různé výši samotné daně.

Znalost různých způsobů zdanění a volba toho, který způsob povede k nejnižší dani, je tedy důležitá. Podívejme se ve stručnosti, jaké máme možnosti.

Daň z příjmů právnických osob

Jednou z forem podnikání je provozování ekonomické činnosti v rámci právnické osoby – nejčastěji v rámci společnosti s ručením omezeným. K základně pro výpočet výše daně vycházíme v tomto případě z účetnictví (případně účetnictví jednoduchého).

Výpočtová část daňového přiznání začíná řádkem č. 10, který obsahuje buď:

  • výsledek hospodaření – před zdaněním a bez případného vlivu Mezinárodních účetních standardů (v zásadě tento údaj vychází z výkazu zisku a ztráty, který je nedílnou součástí daňového přiznání), nebo
  • rozdíl mezi příjmy a výdaji – a to zejména u poplatníků, kteří mohou vést jednoduché účetnictví (tento údaj odpovídá položce „rozdíl příjmů a výdajů“ v Přehledu o příjmech a výdajích).

Poplatníci, kteří mohou vést jednoduché účetnictví, tedy nepracují s pojmy výnosy a náklady, ale evidují mimo jiné příjmy a výdaje. Jednoduché účetnictví mohou vést zejména „neziskovky“, tedy právnické osoby (podávají případně přiznání k dani z příjmů právnických osob) – spolky, odborové organizace, církevní organizace a náboženské společnosti, honební společenstva atd.

Takovéto subjekty mohou vést jednoduché účetnictví, pokud nejsou plátci DPH, jejich „běžné“ příjmy za poslední uzavřené období nepřesáhnou 3 000 000 Kč a hodnota jejich majetku nepřesáhne taktéž 3 000 000 Kč.

Tento prvotní údaj (první řádek daňového přiznání) dále upravujeme podle zásad vycházejících ze zákona o daních z příjmů, případně zákona o rezervách, až nakonec dojdeme k výpočtu výše samotné daně z příjmů.

Další formou podnikání je podnikání fyzických osob (osob samostatně výdělečně činných). Škála způsobu zdanění je tady mnohem širší než u právnických osob. Nesmíme také zapomenout (například při volbě právní formy podnikání) na to, že tyto příjmy podléhají i sociálnímu a zdravotnímu pojištění.

Daň z příjmů fyzických osob – skutečné výdaje (daňová evidence)

U daně z příjmů fyzických osob (pro zjednodušení budeme počítat pouze s příjmy z podnikání) vycházíme (pokud je to pro nás výhodnější varianta) ze skutečných příjmů a výdajů, které vychází z daňové evidence.

V příloze č. 1 daňového přiznání zakřížkujeme, že vedeme daňovou evidenci. A dále pokračujeme vyplňováním příjmů a výdajů z daňové evidence na řádky č. 101 a 102.

Příjmy a výdaje tedy vycházejí v této variantě zdanění přímo z daňové evidence.

Daň z příjmů fyzických osob – výdaje procentem z příjmů

Druhou možností zdanění příjmů fyzických osob (z podnikání) je použití výpočtu výdajů procentem z příjmů (tzv. výdajového paušálu).

V příloze č. 1 daňového přiznání zakřížkujeme, že výdaje uplatňujeme procentem z příjmů. Přiznání pak nejlépe začneme vyplňovat druhem činnosti a příjmy/výdaji v příloze č. 1.

Poplatník zde tedy neuvádí výdaje skutečné – prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů, ale výdaje „fiktivní“, jejichž výše se odvíjí od výše příjmů. V částce těchto „fiktivních“ výdajů jsou již zahrnuty veškeré výdaje poplatníka.

Procento výdajů se liší podle jednotlivých činností, viz v tabulce níže.
 

Procento výdajů Činnost Částka
80 % zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství nejvýše lze uplatnit výdaje do částky 1 600 000 Kč
80 % živnostenské podnikání řemeslné nejvýše lze uplatnit výdaje do částky 1 600 000 Kč
60 % živnostenské podnikání (jinde neuvedené) nejvýše lze uplatnit výdaje do částky 1 200 000 Kč
40 % jiné příjmy ze samostatné činnosti nejvýše lze uplatnit výdaje do částky 800 000 Kč
30 % nájmy majetku nejvýše lze uplatnit výdaje do částky 600 000 Kč

Způsob tohoto uplatnění výdajů nelze zpětně měnit.

Často se stává, že nemáme příjmy pouze z jedné činnosti, pak tedy musíme vést přesnou evidenci příjmů podle jednotlivých činností a v daňovém přiznání je uvést zvlášť vždy s příslušným procentem výdajového paušálu.

Důležitá je také skutečnost, zda k dané činnosti máme podnikatelské oprávnění. Pokud vykonáváme činnost, ke které je třeba podnikatelské oprávnění, ale my toto oprávnění nemáme, pak můžeme uplatnit pouze paušální výdaje ve výši 40 % (i když s příslušným oprávněním bychom mohli uplatnit 60 % nebo 80 %).

Více informací najdete například v článku Výdajový paušál při vysokých příjmech.

Daň z příjmů fyzických osob – vedení účetnictví

Fyzické osoby mohou však vést i účetnictví (povinnost vést účetnictví fyzickými osobami bude pravděpodobně v budoucnosti zrušena), jedná se nejčastěji o:

  • fyzické osoby, které jsou jako podnikatelé zapsány v obchodním rejstříku,
  • fyzické osoby, které jsou podnikateli, pokud jejich obrat podle zákona o DPH v rámci jejich podnikatelské činnosti přesáhl za bezprostředně předcházející kalendářní rok částku 25 000 000 Kč (a to od prvního dne kalendářního roku),
  • fyzické osoby vedoucí účetnictví dobrovolně,
  • fyzické osoby, kterým to nařizuje jiný zvláštní předpis (např. jako podmínku pro provozování určité činnosti/živnosti).

Fyzická osoba, která vede účetnictví, je však stále fyzickou osobou a příjmy zdaňuje v rámci přiznání k dani z příjmů fyzických osob, tam však vychází (v této variantě) z údajů z účetnictví.

V příloze č. 1 přiznání poplatník uvede, že vede účetnictví a začíná výpočet výsledkem hospodaření na ř. 104 (tak jako právnická osoba).

Daň z příjmů fyzických osob – vedení účetnictví a výdaje procentem z příjmů

Tím však škála variant zdanění příjmů z podnikání fyzických osob nekončí. I fyzická osoba, která vede účetnictví, má další možnost zdanění a přesto, že vede účetnictví, může použít „výdajový paušál“. V tomto případě poplatník (i přestože vede účetnictví) vychází z evidence příjmů včetně přijatých záloh. V úvahu tedy nebere samotné výnosy.

Daň z příjmů fyzických osob – paušální režim

Další možností, jak stanovit výši daně (dokonce bez jejího výpočtu v daňovém přiznání), je přihlášení se k systému paušálního režimu. Kdy pravidelně placená částka zahrnuje jak samotnou daň, tak i sociální a zdravotní pojištění.

Podrobnější informace se dozvíte v článku Paušální daň od 1. 1. 2023.

Při volbě jednotlivých způsobů zdanění nesmíme také zapomenout na to, že přechody mezi jednotlivými režimy v jednotlivých letech mohou být spojeny s určitými daňovými povinnostmi.

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty