728 x 90

Stravenkový paušál v praxi

Stravenkový paušál v praxi

Zaměstnavatelé mohou od roku 2021 využít stravenkový paušál a mohou tak zaměstnanci poskytnout příspěvek na stravování přímo v peněžní formě. Pojďme si na příkladech ukázat, jak správně tento zaměstnanecký benefit využít v praxi.

1. Stravenky versus stravenkový paušál

Společnost v roce 2020 poskytovala svým zaměstnancům za odpracovanou směnu stravenky v hodnotě 100 Kč, přičemž příspěvek zaměstnavatele byl 55 Kč a zaměstnance 45 Kč. Tento benefit je upraven ve vnitřním předpisu společnosti.

Příspěvek zaměstnavatele ve výši 55 Kč je pro zaměstnance nedaňový příjem a pro zaměstnavatele se jedná o daňově uznatelný náklad. Pokud by zaměstnavatel na stravenky přispíval více než 55 % z hodnoty stravenky, pak by se pro zaměstnance z daňového hlediska nic nezměnilo, u zaměstnavatele by se však jednalo o daňově neuznatelný náklad.

Zaměstnavatel stravenky vždy poskytoval začátkem nového měsíce za každou odpracovanou směnu (minimálně 3 hodiny) za předchozí měsíc. To znamená, že nárok zaměstnance na stravenku v lednu počítal z odpracovaných směn v prosinci.

Od 1. 1. 2021 se zaměstnavatel rozhodl využít stravenkového paušálu. Příspěvek na stravování v peněžní formě může poskytnout poprvé za měsíc leden 2021. Prvním krokem zaměstnavatele je nutnost upravit vnitřní předpis vztahující se k příspěvkům na stravování. Stejně jako u stravenek je podmínkou pro daňovou uznatelnost poskytnutého příspěvku na stravování odpracování alespoň 3 hodin za směnu.

Maximální daňově optimální příspěvek v podobě stravenkového paušálu z pohledu zaměstnance je v souladu s ustanovením § 6 odst. 9 písm. b) zákona o daních z příjmů 70 % horní hranice stravného, které lze poskytnout zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin. Pro letošní rok je horní hranicí stravného částka 108 Kč.

Maximální daňově optimální příspěvek na stravování:

108 Kč × 70 % = 75,60 Kč

Pokud zaměstnanci vznikne nárok na stravné v rámci služební cesty, pak zaměstnanec nemá nárok na stravenku ani stravenkový paušál.

2. Stravenkový paušál poskytovaný do výše 75,60 Kč za odpracovanou směnu

Zaměstnavatel za měsíc leden poskytne svým zaměstnancům příspěvek na stravování ve výši 75,60 Kč za odpracovanou směnu. Peněžitý příspěvek na stravování ve výši 75,60 Kč za odpracovanou směnu je maximální možná částka, která je nedaňovým příjmem zaměstnance. Pro zaměstnavatele se jedná o plně uznatelný daňový náklad.

Příklad:

Zaměstnavatel poskytnul zaměstnanci za měsíc leden 2021 příspěvek na stravování v podobě stravenkového paušálu ve výši 75 Kč za odpracovanou směnu, přičemž zaměstnanec odpracoval 18 směn.

Stravenkový paušál za leden 2021: 75 Kč × 18 směn = 1 350 Kč

Příspěvek na stravování ve výši 1 350 Kč nevstupuje do hrubé mzdy zaměstnance, neovlivňuje tedy ani čistou mzdu a přičítá se až k částce k výplatě.

3. Stravenkový paušál poskytovaný nad limit 75,60 Kč za odpracovanou směnu

Zcela jiná situace nastává ovšem v případě, že se zaměstnavatel rozhodne poskytnout svým zaměstnancům příspěvek na stravování nad osvobozený limit 75,60 Kč, například ve výši 100 Kč za odpracovanou směnu.

Příklad:

Příspěvek na stravování zaměstnance, který odpracoval v lednu 2021 celkem 18 směn je:

100 Kč × 18 směn = 1 800 Kč

Tato celá hodnota však již není osvobozena od daně. Částka, která vstupuje do zdanitelné mzdy (včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění), se stanoví následovně.

1 800 − (75,60 × 18) = 439,20 Kč, po zaokrouhlení 439 Kč

Součástí mzdy k výplatě zaměstnance je tedy osvobozený příspěvek na stravování ve výši 1 361 Kč a do hrubé mzdy ke zdanění vstupuje neosvobozená částka ve výši 439 Kč.

U zaměstnavatele se jedná o daňově uznatelný náklad spočívající v celé poskytnuté částce na stravování, v tomto konkrétním případě 1 800 Kč.

4. Poskytnutí stravenkového paušálu u dohod

Pokud má zaměstnavatel ve vnitřním předpise či kolektivní smlouvě sjednané benefity i pro zaměstnance pracující na základě dohody o provedení práce či o pracovní činnosti, nebo jsou benefity sjednané přímo v dohodě, pak lze za podmínek jako u pracovního poměru těmto pracovníkům poskytnout mimo jiné i stravenkový paušál.

Dovolím si však upozornit, že je v tomto případě potřeba u sjednaných dohod sledovat odpracované směny.

5. Stravenkový paušál u zaměstnance s exekucí

Srážkám ze mzdy podléhá pouze mzda a také příjmy, které nahrazují mzdu jako odměnu za práci nebo které jsou poskytovány vedle mzdy a jsou zároveň vyjmenovány v ustanovení § 299 občanského soudního řádu. Stravenkový paušál není mzda a zároveň není uveden ani v již zmíněném ustanovení § 299, proto nemůže být předmětem soudního výkonu rozhodnutí ani exekuce.

To se ale týká pouze stravenkového paušálu do „limitu“ 75,60 Kč za odpracovanou směnu. Nad limit se stává součástí mzdy a podléhá tedy i exekučním či insolvenčním srážkám.

6. Kombinace příspěvků na stravování

Různým skupinám zaměstnanců může být poskytována rozdílná forma příspěvků na stravování. V souladu s kolektivní smlouvou či vnitřním předpisem může mít část zaměstnanců stravenku a jiná část stravenkový paušál. Zaměstnavatel však musí ve všech případech dodržovat princip rovného zacházení se zaměstnanci zákaz diskriminace.

7. Výběr příspěvků na stravování zaměstnancem

Zaměstnavatel má povinnost umožnit zaměstnancům přestávku na stravování v souladu se zákoníkem práce. Poskytnutí příspěvku na stravování ale není povinností zaměstnavatele, jedná se o zaměstnanecký benefit. Je tedy zcela na rozhodnutí zaměstnavatele, zda a v jaké podobě poskytne svým zaměstnancům příspěvky na stravování.

8. Stravenkový paušál a státní správa

Zaměstnavatel z tzv. státní sféry může příspěvek poskytovat pouze tehdy, pokud nemá vlastní stravovací zařízení nebo není možnost stravování poskytovaného prostřednictvím jiných subjektů.

Na rozdíl od podnikatelské sféry je příspěvek limitován maximální částkou pro rok 2021 ve výši 75,60 Kč za odpracovanou směnu. Nad limit nelze zaměstnancům odměňovaným platem příspěvek na stravování poskytnout.

V agendě Definice složek mezd v programu PAMICA je nová složka Z21 Stravenkový paušál, kde si můžete přednastavit výši denního stravenkového paušálu, kterou chcete zaměstnancům poskytovat. V agendě Pracovní poměry je možné zaměstnancům přednastavit stravenkový paušál jako trvalou složku mzdy. Ve vystavené mzdě zaměstnance pak už jen doplníte počet odpracovaných dní, za které mu náleží stravenkový paušál. Zkuste se podívat také na náš videonávod Jak v programu PAMICA nastavit stravenkový paušál?

V agendě Globální nastavení/Mzdy/Příplatky v programu POHODA najdete nové pole Stravenkový paušál, do kterého můžete zadat výši denního stravenkového paušálu, kterou chcete zaměstnancům poskytovat. Do agendy Personalistika jsme na záložku Daně a pojistné přidali nový typ Stavenkový paušál. Ten zadejte všem zaměstnancům, kterým chcete tento benefit vyplácet, a to s platností od roku 2021. Náš videonávod Jak v programu POHODA nastavit stravenkový paušál? vám vše názorně předvede.

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • vank
    22. 01. 2021, 14:34

    Je u organizace vždy SP nákladem daňovým i při výši cca 200,-zasměnu

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • kv
    22. 01. 2021, 11:49

    Lze celý stravenkový paušál hradit z FKSP? (uvažujeme o částce Kč 34,- z FKSP. zaměstnavatel 0 Kč) děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Martin Vít
    21. 01. 2021, 12:52

    Jaké prosím maximální výše stravenkového paušálu? Je vůbec limitována? Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Lada
    21. 01. 2021, 07:04

    Dobrý den, prosím – jak bude vypadat účtování v praxi(stravenkový paušál 22*60,- = 1.320,-Kč)Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Markéta 33
    20. 01. 2021, 08:10

    Dobrý den,jak budu postupovat v případě,kdy zaměstnanec odpracuje 22 směn.Proplatim mu 22*75,60, nebo 1500,-Kc je maximální příspěvek?Děkuji.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty