728 x 90

Přiznání k dani z příjmů za rok 2019

Přiznání k dani z příjmů za rok 2019

Ještě necelých pět týdnů zbývá do dne, který je posledním pro podání přiznání k dani z příjmů za rok 2019 i pro úhradu této daně. Letos termín připadl na středu 1. dubna. Co byste měli vědět, než daňové přiznání odevzdáte?

Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání pro poplatníky daně z příjmů za rok 2019 je středa 1. dubna 2020. Tento den je zároveň posledním dnem lhůty pro úhradu daně.

Daňové přiznání můžete podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou, nebo elektronicky. Elektronické podání je povinné pro všechny poplatníky, kteří mají zpřístupněnu datovou schránku.

K pohodlnějšímu podání daňových přiznání můžete využít nejen elektronickou podobu, ale i výjezdy pracovníků Finanční správy do vybraných obcí, kde nejsou finanční úřady. Přehled o jejich výjezdech naleznete na webových stránkách Finanční správy.

V posledních dnech před koncem lhůty pro podání budou též rozšířeny úřední hodiny finančních úřadů a jejich územních pracovišť, a to takto:

  • od pondělí 23. 3. 2020 do pátku 27. 3. 2020 (od 8:00 do 17:00 hodin)
  • v pondělí 30. 3. 2020 a úterý 31. 3. 2020 (od 8:00 do 17:00 hodin)
  • v poslední den lhůty, tj. ve středu 1. 4. 2020 (od 8:00 do 18:00 hodin)

Jak na podání daňového přiznání

Zaměstnanci, kteří měli v roce 2019 příjmy pouze ze závislé činnosti na území České republiky, mohou využít zjednodušený dvoustránkový formulář k dani z příjmů fyzických osob. Pokud podávají daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob, měli by si dát pozor na správné předčíslí bankovního účtu, které je 721. Toto předčíslí platí i pro zjednodušený dvoustránkový formulář k dani z příjmů fyzických osob.

Ostatním je k dispozici standardní „dlouhý“ tiskopis přiznání k dani z příjmů fyzických osob. A to jak v klasické, tak v interaktivní podobě.

Daňové přiznání je možné podat i elektronicky prostřednictvím elektronické podatelny orgánů Finanční správy (aplikace Elektronická podání pro finanční správu, dále jen „EPO“). V nápovědě k elektronickému formuláři najdete veškeré informace, které potřebujete k vyplnění a podání daňového přiznání.

Pokud má daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnu datovou schránku nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, musí podat daňové přiznání pouze elektronicky (více informací naleznete v metodickém pokynu k povinnému elektronickému podání).

Elektronické podání můžete učinit buď prostřednictvím aplikace EPO (toto podání musí být podepsané uznávaným elektronickým podpisem, nebo ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky), nebo přes datovou schránku.

Pokud máte zpřístupněnu datovou schránku a nemáte uznávaný elektronický podpis, můžete vyplnit a odeslat daňové přiznání v aplikaci EPO a při odesílání zvolit: Ověření identity přihlášením do datové schránky.

Související články:
Jak zaplatit daň finančnímu úřadu v roce 2020?
Zdanění ostatních příjmů fyzických osob v příkladech
Roční zúčtování záloh je pro zaměstnance výhodné

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty