728 x 90

Možnosti snížení základu daně – 2. díl

Možnosti snížení základu daně – 2. díl

Při legálním snížení základu daně zákon nezapomíná ani na nepodnikající fyzické osoby. Nicméně využít níže uvedené možnosti může též podnikající fyzická osoba. A třeba snížení základu daně o hodnotu poskytnutých darů se týká i právnických osob.

Poskytnuté dary

Pokud poplatník během roku poskytne dar, může si o tento dar snížit základ daně. Zákon o daních z příjmů hovoří o daru jako o bezúplatném plnění. Za bezúplatná plnění se krom peněžní částky považují také věcné či nemovité dary, ale i poskytnuté služby. Každé bezúplatné plnění, které nemá charakter peněžní částky, musí být oceněno.

Zákon jasně definuje, komu může být toto bezúplatné plnění poskytnuto. Dar musí být poskytnut na vědu a vzdělávání, výzkumné a vývojové účely, kulturu, školství, na policii, na požární ochranu, na podporu a ochranu mládeže, na ochranu zvířat a jejich zdraví, na účely sociální, zdravotnické a ekologické, humanitární, charitativní, náboženské pro registrované církve a náboženské společnosti, tělovýchovné a sportovní, politickým stranám, politickým hnutím, evropským politickým stranám nebo evropským politickým nadacím na jejich činnost.

O poskytnutém bezúplatném plnění musí existovat potvrzení či smlouva a tyto dokumenty jsou následně přílohou daňového přiznání.

Navíc pro roky 2022 a 2023 se rozšiřuje i okruh darů, o které je možné si snížit základ daně. Jako dar bude možné uplatnit i dary poskytnuté nejen českým pořadatelům sbírek na Ukrajinu, ale i ty, které byly poskytnuty přímo Ukrajině, např. přes ukrajinské velvyslanectví, ukrajinským územně-správním celkům, právnickým nebo fyzickým osobám, které mají sídlo nebo bydliště na území Ukrajiny, za předpokladu, že splní podmínky příjemce a účelu, za který lze od základu daně odečíst bezúplatné plnění.

Co se týče darů fyzickým osobám, budou muset ovšem i nadále splňovat podmínky, které již v současnosti platí pro fyzické osoby jakožto příjemce daru (například půjde o nezletilé dítě závislé na péči jiné osoby). Zákon o daních z příjmů navíc umožňuje daňově uplatnit nejen dary poskytnuté k humanitárním účelům, ale i hodnotu darů poskytnutých za účelem podpory obranného úsilí státu Ukrajina, což doposud nebylo možné.

Právnické osoby si mohou v souladu s podmínkami zákona o daních z příjmů odečíst od základu daně pouze dary, které v jednotlivé hodnotě přesáhnou 2 000 Kč. Pro zdaňovací období, která skončila v období od 1. 3. 2020 do 28. 2. 2024, si mohou právnické osoby odečíst maximálně 30 % základu daně sníženého podle § 34 zákona o daních z příjmů. Pro účetní období končící po 1. 3. 2024 včetně se hranice vrací na původních 10 % sníženého základu daně.

Příklad 1

Společnost s ručením omezeným poskytla dar hospici ve výši 25 000 Kč. Její základ daně snížený podle § 34 zákona o daních z příjmů činí 70 000 Kč. 30 % tohoto upraveného základu daně činí 21 000 Kč. Tato s. r. o. sníží základ daně pouze o 21 000 Kč, zbylé 4 000 Kč jsou pro tuto společnost daňově neúčinným nákladem.


Fyzické osoby si mohou snížit základ daně o hodnotu bezúplatných plnění, pokud jejich hodnota přesáhne 2 % základu daně nebo za zdaňovací období činí souhrnně alespoň 1 000 Kč. Maximálně lze odečíst 15 % základu daně. Pro zdaňovací období roku 2020 až 2023 se hranice zvyšuje na 30 % základu daně.

U fyzických osob se do bezúplatných plnění zařazuje i darování krve (jeden odběr se oceňuje částkou 3 000 Kč), odběr orgánu od žijícího dárce (20 000 Kč) a odběr krvetvorných buněk (jeden odběr se oceňuje 20 000 Kč).

Příklad 2

Fyzická osoba poskytla dar škole ve výši 5 000 Kč a jako dárce darovala navíc dvakrát během roku 2022 krev a darovala též ledvinu svému bratrovi. Základ daně tohoto poplatníka je 860 000 Kč. Zákon mu umožňuje snížit základ daně o hodnotu bezúplatných plnění v celkové výši až 258 000 Kč.

Poplatník si tedy sníží základ daně o hodnotu všech darů, které v roce 2022 poskytl, tedy o 31 000 Kč [5 000 + (2 × 3 000) + 20 000].

Další možnosti snížení základu daně využitelné pouze u fyzických osob

Zaplacené členské příspěvky odborové organizaci

Poplatník si může snížit základ daně o zaplacené členské příspěvky, které uhradil ve zdaňovacím období odborové organizaci. Tato organizace podle svých stanov obhajuje hospodářské a sociální zájmy zaměstnanců.

Poplatník si může odečíst částku do výše 1,5 % svých zdanitelných příjmů ze závislé činnosti (ze zaměstnání). Do těchto příjmů se nezapočítávají příjmy zdaňované srážkovou daní. Maximálně si poplatník může snížit základ daně o 3 000 Kč za rok.

O zaplacených členských příspěvcích vydá odborová organizace poplatníkovi potvrzení, které je přílohou daňového přiznání.

Zaplacené příspěvky na životní pojištění

Od základu daně z příjmů si může poplatník odečíst pojistné, které uhradil na soukromé životní pojištění. Odečíst lze v úhrnu 24 000 Kč za rok, a to i v případě, kdy má poplatník uzavřeno více smluv na soukromé životní pojištění.

Snížení základu daně o zaplacené pojistné na soukromé životní pojištění je možné při splnění podmínek. Pokud poplatník podmínky nesplňuje, pojišťovna mu nevydá potvrzení.

Dojde-li k předčasnému ukončení pojistné smlouvy, nárok na nezdanitelnou část základu daně zaniká. Poplatník je povinen částky, o které si v uplynulých deseti letech snížil základ daně z důvodu zaplaceného pojistného, dodanit. Toto neplatí v případě, kdy došlo ke vzniku nároku na starobní důchod nebo invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně nebo v případě, stane-li se pojištěný invalidním ve třetím stupni podle zákona o důchodovém pojištění nebo v případě smrti.

Nedodaňuje se ani v případě pojistných smluv, u kterých není vyplaceno pojistné plnění nebo odkupné a zároveň je odkupné přímo převedeno na jinou smlouvu soukromého životního pojištění splňující podmínky pro uplatnění nezdanitelné části základu daně.

Poplatník prokazuje nárok na odčitatelnou položku ze základu daně potvrzením pojišťovny o zaplaceném pojistném na soukromé životní pojištění. Toto potvrzení je přílohou daňového přiznání.

Příklad 3

Poplatník si platí dvě životní pojištění a obě splňují podmínky pro snížení základu daně o toto uhrazené pojistné. Od první pojišťovny má potvrzení, že uhradil 6 000 Kč, na druhé životní pojištění zaplatil 24 000 Kč. V úhrnu poplatník za rok 2022 zaplatil 30 000 Kč. Základ daně si sníží pouze o 24 000 Kč.

Poplatník si platil životní pojištění od roku 2019 a ročně si snižoval základ daně o 12 000 Kč. V roce 2022 pojistnou smlouvu zrušil a odkupné si nechal vyplatit na svůj účet. Ve zdaňovacím období musí zvýšit základ daně o všechna dříve uplatněná snížení, tj. o částku 36 000 Kč (3 × 12 000 Kč), protože nesplnil podmínky zákona o daních z příjmů.

Zaplacené příspěvky na penzijní pojištění

Poplatník si může snížit základ daně až o 24 000 Kč za příspěvky zaplacené na jeho:

  • penzijní připojištění se stáním příspěvkem dle smlouvy mezi poplatníkem a penzijní společností; základ daně si lze snížit o částku, která se rovná úhrnu částí měsíčních příspěvků, které v jednotlivých měsících roku přesáhly výši, od které náleží maximální státní příspěvek,
  • penzijní pojištění dle smlouvy o penzijním pojištění mezi poplatníkem a penzijní společností; smlouva musí být sjednána minimálně na 60 měsíců a současně výplata plnění může být nejdříve v roce, kdy poplatník dosáhne 60 let; částka se rovná úhrnu příspěvků zaplacených poplatníkem za zdaňovací období,
  • doplňkové penzijní spoření dle smlouvy mezi poplatníkem a penzijní společností; částka, kterou lze odečíst, se rovná úhrnu částí měsíčních příspěvků, které v jednotlivých měsících roku přesáhly výši, od které náleží maximální státní příspěvek.

Pokud poplatníkovi jeho penzijní připojištění se státním příspěvkem, penzijní pojištění nebo doplňkové penzijní spoření zaniklo bez nároku na penzi, jednorázové vyrovnání nebo jednorázové plnění z penzijního pojištění a poplatníkovi bylo vyplaceno odbytné nebo jiné plnění související se zánikem penzijního pojištění, zaniká mu zpětně v posledních deseti letech nárok na odčitatelnou položku. V kalendářním roce zániku smlouvy tak musí dodanit částku, o kterou si za posledních deset let snížil základ daně z důvodu úhrady příspěvku na penzijní pojištění.

Poplatník prokazuje nárok na odčitatelnou položku ze základu daně potvrzením penzijní společnosti o zaplaceném pojistném. Toto potvrzení je přílohou daňového přiznání.

Příklad 4

Poplatník si platí příspěvek na penzijní připojištění. Má potvrzení, že uhradil na toto penzijní připojištění v roce 2022 částku 9 500 Kč. Právě o tuto částku si může snížit základ daně.

Poplatník si platil penzijní připojištění od roku 2014 a ročně celkem si za tuto dobu snížil základ daně o 8 × 12 000 Kč, tedy o 96 000 Kč. V roce 2022 smlouvu o penzijním připojištění zrušil. V daňovém přiznání za rok 2022 musí zvýšit základ daně o všechna dříve uplatněná snížení, tj. o částku 96 000 Kč.

Zaplacené úroky z úvěru

Poplatník má možnost si snížit základ daně o částku úroků zaplacených za zdaňovací období z úvěru ze stavebního spoření nebo z hypotečního úvěru, který byl sjednán za účelem financování bytových potřeb svých, druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou z manželů. Pokud se bytová potřeba současně používá i pro účely samostatně výdělečné činnosti nebo nájmu, může si poplatník odečíst úroky po dobu užívání bytové potřeby i k těmto účelům pouze v poměrné výši.

Úhrnně lze maximálně odečíst 150 000 Kč ze všech úvěrů společně hospodařící domácnosti. Pokud jsou úroky placeny jen po část roku, nesmí uplatňovaná částka překročit 1/12 maximální částky za každý měsíc placení úroků. Pokud je smlouvy o úvěru na financování bytové potřeby účastno více zletilých osob, odpočet úroků může provést buď jeden z účastníků, nebo každý z nich rovným dílem.

Bytovou potřebou se rozumí:

  • výstavba bytového domu, rodinného domu či jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru,
  • úplatné nabytí pozemku za předpokladu, že výstavba bude zahájena do čtyř let od okamžiku nabytí pozemku, nebo
  • úplatné nabytí bytového domu, rodinného domu nebo rozestavěné stavby bytového nebo rodinného domu.

Pokud je předmětem bytové potřeby koupě pozemku a není splněna podmínka zahájení výstavby do čtyř let od okamžiku nabytí, musí poplatník dodanit částky, o které byl v předchozích čtyřech letech snížen základ daně o zaplacené úroky z úvěru.

Poskytovatel úvěru ze stavebního spoření nebo hypotečního úvěru vystavuje poplatníkovi potvrzení o výši zaplacených úroků. Toto potvrzení se v případě uplatnění úroků jako nezdanitelné části základu daně stává přílohou daňového přiznání. Správce daně vyžaduje rovněž smlouvu o úvěru ze stavebního spoření nebo o hypotečním úvěru.

Příklad 5

Poplatník hradí hypotéku, kterou byla financována koupě bytu, který pronajímá. V roce 2022 zaplatil na úrocích z této hypotéky celkem 85 469 Kč podle potvrzení, které mu vydala banka poskytující hypotéku. V tomto případě však poplatník nemůže snížit základ daně o takto zaplacené úroky, protože hypotéka nebyla sjednána za účelem řešení jeho bytové otázky.

Od 1. 1. 2023 už tento byt pronajímat nebude a bude v něm skutečně bydlet. Za zdaňovací období roku 2023 si již bude moci snížit základ daně o úroky, které v roce 2023 zaplatil na hypotéce, protože hypotéka již řeší jeho bytovou otázku.


Článek byl připravený ve spolupráci se společností SLUTO s.r.o.

Související článek:
Možnosti snížení základu daně – 1. díl

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty