728 x 90

Jak ukončit paušální daň pro fyzické osoby

Jak ukončit paušální daň pro fyzické osoby

Letošní novinka v podobě paušální daně umožňuje OSVČ odvádět pouze jednu částku za všechny odvody na příslušný finanční úřad. Jak režim paušální daně ukončit, ať už dobrovolně, nebo kvůli porušení podmínek?

Rok 2021 je prvním rokem novinky v daních z příjmů fyzických osob – paušální daně, která zjednodušuje administrativu vybraným poplatníkům. Místo tří tiskopisů a tří plateb na daň z příjmů, zdravotní pojištění a sociální pojištění umožňuje odvádět pouze jednu částku na příslušný finanční úřad za všechny odvody. Poplatník také nemusí následně podávat žádné přehledy ani daňová přiznání.

Okamžik vstupu do paušálního režimu byl hojně diskutován počátkem roku 2021, kdy končila lhůta pro přihlášení ke vstupu do tohoto režimu. V dnešním článku si rozebereme situaci opačnou, a sice ukončení režimu paušální daně.

Vystoupení z režimu paušální daně může být dobrovolné, které učiní poplatník oznámením správci daně nejpozději do 10. dne zdaňovacího období bezprostředně následujícího po zdaňovacím období, jehož uplynutím přestane být poplatníkem v paušálním režimu. Tohoto aktu může využít například v okamžiku, kdy chce poplatník začít uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě nebo odčitatelné položky od základu daně.

Pokud vstoupil do režimu paušální daně v roce 2021, nemůže v daňovém přiznání k dani z příjmů žádné slevy na dani uplatnit, ani položky snižující daňový základ (přiznání žádné nepodává). Když do 10. 1. 2022 oznámí dobrovolné vystoupení z režimu paušální daně, přestane být poplatníkem paušální daně k 31. 12. 2021 a za rok 2022 již může všechna snížení daňového základu či daně samotné využít, ovšem se všemi povinnostmi běžného poplatníka daně – tedy placením záloh na zdravotní a sociální pojištění zvlášť, následně podáním přehledů na tato pojištění a podáním daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob včetně vypořádání daňové povinnosti.

Vzhledem k tomu, že slevy na dani snižují daň maximálně na nulu, bude tento postup v praxi využitelnější při úvaze o uplatnění daňového zvýhodnění na dítě, které je možné za zákonem daných podmínek přetavit i na daňový bonus, tedy vratku daně. Oznámení o dobrovolném vystoupení z paušálního režimu je možné podat na nepovinném tiskopisu dostupném na webu Finanční správy.
 


 V programu TAX ukončíte režim paušální daně u příslušného poplatníka odtržením volby V následujícím roce přihlášen k paušální dani? v sekci Otázky. TAX bude opět počítat všechny zálohy na další období (daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění). Zálohy také budou vstupovat na tiskovou sestavu Přehled termínů plateb i na informační plochu poplatníka. Úpravu základu daně si nastavíte v sekci § 7 Úprava.

Ukončení paušálního režimu po skončení roku

Ukončení režimu paušální daně je navázáno také na okolnosti, kdy poplatník nesplní podmínky v aktuálním zdaňovacím období, které mu na samém počátku umožnily vstoupit do tohoto režimu. K ukončení však nedochází v průběhu roku, ale až po skončení roku, ve kterém byl poplatník v režimu paušální daně přihlášen.

To znamená, že pokud poplatník vstoupil do režimu paušální daně platně (OSVČ výhradně se zdanitelnými příjmy do 1 mil. Kč za minulý rok, neplátce DPH, není společníkem v. o. s. nebo komplementářem k. s., neměl k 1. 1. rozhodného období příjmy ze závislé činnosti vyjma příjmů podléhajících srážkové dani, není dlužníkem v insolvenčním řízení), zůstává v režimu paušální daně po celý rok, byť by se v jeho průběhu např. stal plátcem DPH.

Do 15 dnů od zjištění skutečnosti, která vede k ukončení režimu paušální daně, však musí fyzická osoba učinit oznámení správci daně, aby byl paušální režim za zdaňovací období ukončen (lze využít nepovinný tiskopis). I nadále poplatník po celé zdaňovací období, kdy vstoupil do režimu paušální daně, plní povinnosti v rámci tohoto režimu, tj. zejména hradí paušální zálohy (jedna platba vůči finančnímu úřadu, která vypořádává nejen daň z příjmů, ale i zdravotní a sociální pojištění).

Ovšem pozor na skutečnost, že sice byl tento poplatník v průběhu roku považován za osobu v režimu paušální daně (a platil paušální zálohy jednou platbou), nicméně po skončení zdaňovacího období bude povinen podat daňové přiznání k dani z příjmů, a tím pádem i přehledy na zdravotní a sociální pojištění, protože nesplní podmínku, že na konci zdaňovacího období (kdy byl poplatníkem v paušálním režimu) měl jen příjem nepřevyšující 1 mil. Kč, nebyl plátce DPH, neměl jiné zdanitelné příjmy vyšší než 15 000 Kč, nebyl společníkem v. o. s. nebo komplementářem k. s. Zaplacené paušální zálohy se započtou na výslednou povinnost k dani z příjmů a zdravotní a sociální pojištění.

Ukončení paušálního režimu v průběhu roku

V průběhu kalendářního roku, ve kterém je poplatník přihlášen k paušálnímu režimu, lze tento režim ukončit prakticky ve třech případech, které uvádí § 2a odst. 4 písm. c) až e) zákona o daních z příjmů.

Poplatník přestává být poplatníkem v režimu paušální daně uplynutím kalendářního měsíce:

  • ve kterém přestane být OSVČ podle podmínek upravujících důchodové a zdravotní pojištění (např. ukončení či přerušení činnosti), nebo
  • odkdy není povinen hradit zdravotní pojištění z důvodu dlouhodobého pobytu v cizině, nebo
  • ve kterém se stane daňovým nerezidentem ČR a přestane vykonávat činnost, ze které plynou příjmy ze samostatné činnosti.

Od tohoto měsíce také nemusí platit paušální zálohu (a případné povinnosti vůči zdravotnímu a důchodovému pojištění si musí vypořádat samostatně již od tohoto měsíce, např. jako osoba bez zdanitelných příjmů při přerušení činnosti). Pro oznámení správci daně o této skutečnosti lze použít stejný tiskopis jako při ukončení paušálního režimu se lhůtou 15 dnů od zjištění této skutečnosti.

V praxi může nastat i situace, kdy se poplatník přihlásil v termínu pro vstup do paušálního režimu, ale následně zjistil, že vůbec nesplnil podmínky pro tento vstup (např. proto, že k 10. 1., což je termín pro oznámení do tohoto režimu, neměl správně spočítány své příjmy a přesáhl požadovanou hranici nebo zapomněl na ostatní příjmy, které za minulý rok musí zdanit atd.). V případě takového zjištění je poplatník povinen do 15 dnů oznámit správci daně tuto skutečnost (lze využít nepovinný tiskopis).

Poplatníkem v režimu paušální daně se ze zákona nikdy nestal, což musí zohlednit při svých platbách na zdravotní a sociální pojištění od samého počátku roku, kdy chybně oznámil vstup do paušálního režimu (nelze platit jednotnou paušální zálohu).

Závěr

Institut paušálního režimu sice zavedl zjednodušení ve výběru daně a pojistného pro určitou skupinu fyzických osob, nicméně je na ně i tak kladen důraz na pečlivost a kontrolu jejich povinností průběžně. Skutečnost, že jednou poplatník do tohoto režimu vstoupí, nemusí znamenat, že je již definitivně osvobozen od administrativy spojené s hlídáním výše svých příjmů z OSVČ (a jiných zdanitelných příjmů) a dodržování dalších podmínek, aby mohl být paušální režim využit i nadále.

Pokud poplatník přechází z režimu paušální daně nebo do něj vstupuje, musí si také ohlídat, zda platí správně platby na příslušné instituce. Jen po dobu oprávněného vstupu do režimu paušální daně a pobytu v něm po celé zdaňovací období, kdy splnil ve zdaňovacím období podmínky, aby v tomto režimu i zůstal, se na něj vztahuje zjednodušení, že platí paušální zálohy 1× měsíčně do 20. dne finančnímu úřadu za všechny tři typy odvodů a následně nepodává daňové přiznání k daním z příjmů, ani přehledy na sociální a zdravotní pojištění.


Článek byl připravený ve spolupráci se společností Finservis s.r.o.

Související článek:
Úprava základu daně při přechodu na paušální daň

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Kristýna
    23. 08. 2021, 08:28

    Dobrý den, pokud do 15 dnů od přerušení činnosti nenahlásím tuto skutečnost správci daně, tak se stane co? Vůbec jsem to nevěděla a teď mi přišlo vyrozumění o výši nedoplatku. Myslela jsem, že za mě všechna oznámení vyřeší na živnostenském úřadu, kde jsem činnost přerušovala. Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Michaela Martínková
    10. 08. 2021, 09:21

    Dobrý den, zákon hovoří o lhůtě do 15 dnů od zjištění, což je podle mého názoru 10.8.2021, nicméně když oznámíte do 15.9.2021, určitě správce daně nevyměří žádnou pokutu.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Šimon
    09. 08. 2021, 14:16

    Dobrý den, nerozumim lhůtě 15 dní na oznámení ukončení paušálního režimu. Jestli živnostenský úřad má rozhodnutí o ukončení OSVČ k 31.8.2021 už 10.8.2021, potom se lhůta počítá od 10.8.2021 nebo až od 1.9.2021?

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Michaela Martínková
    29. 07. 2021, 12:32

    Dobrý den, odpovědi naleznete v sekci Ukončení paušálního režimu po skončení roku – ve Vašem případě klient zůstává celý rok 2021 v režimu paušální daně, musí ohlásit do 15.9.2021, ale celý rok doběhne v paušálním režimu, tedy i platby na SP a ZP.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Lucka
    29. 07. 2021, 10:13

    Dobrý den, klient s paušální daní ví, že se od 1.9.nechá zaměstnanat. Ohlásím to tedy FÚ do 15ti dní a co dál? Má to hlásit na ZP a OSSZ? Jak bude zdaňovat rok 2021? Předpokládám, že se vrátíme k paušálním výdajům. Ale otázkou mi zůstává, jestli zaplacené odvody v paušální dani se budou počítat do zaplacených záloh. A to SP, ZP i daň? Děkuji LP

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty