728 x 90

Daňové přiznání – tiskopisy a nejčastější chyby

Daňové přiznání – tiskopisy a nejčastější chyby

Na odevzdání daňového přiznání máme už jenom necelý měsíc. Jaké chyby v něm lidé nejčastěji dělají? A které tiskopisy za rok 2018 by měli poplatníci použít? Přesně na to se zaměříme v následujícím článku.

Na odevzdání daňového přiznání mají poplatníci již jen necelý měsíc. Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání je pondělí 1. dubna 2019. Tento den je zároveň i posledním dnem lhůty pro úhradu daně.

V první části se podíváme na nejčastěji pokládané dotazy ohledně tiskopisů za rok 2018 – odpovídá na ně Finanční správa. V druhé části článku se zaměříme také na chyby, které lidé opakovaně dělají v daňovém přiznání.

Tiskopisy a EPO

 Jaké jsou lhůty pro podání vyúčtování za zdaňovací období 2018?

 Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti (dále jen „VDA DPZ“) se podává podle § 38j odst. 5 zákona o daních z příjmů (dále jen „ZDP“). Zde je uvedeno, že plátce daně je povinen podat vyúčtování do dvou měsíců po uplynutí kalendářního roku. Pokud plátce daně podá vyúčtování elektronicky, je lhůta pro podání do 20. března.

  • Lhůta pro podání VDA DPZ za rok 2018 je 1. března 2019 (papírová forma)
  • Lhůta pro elektronicku formu VDA DPZ za rok 2018 je 20. března 2019

Lhůta pro podání Vyúčtování daně vybírané srážkou (dále jen „VDA DPS“) není upravena žádným z ustanovení zákona o daních z příjmů, a proto platí obecné ustanovení daňového řádu. Dle § 137 odst. 2 daňového řádu (dále jen „DŘ“) se vyúčtování podává do 3 měsíců po uplynutí kalendářního roku.

  • Lhůta pro podání VDA DPS za rok 2018 je 1. dubna 2019

Povinná elektronická forma pro podání za zdaňovací období 2018 (i dodatečná VDA): VDA DPZ a VDA DPS má podle § 72 odst. 4 DŘ povinnost podat elektronicky daňový subjekt nebo jeho zástupce, má-li zpřístupněnou datovou schránku nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem – to znamená, že podání činí datovou zprávou s využitím dálkového přístupu ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně a odeslanou způsobem uvedeným v § 71 odst. 1 DŘ.

Plátce daně, který ve zdaňovacím období zúčtoval nebo vyplatil příjmy ze závislé činnosti poplatníkům uvedeným v § 2 odst. 3 ZDP, má povinnost podávat VDA DPZ elektronicky (dle § 38j odst. 6 ZDP). Tuto povinnost nemá plátce daně, který je fyzickou osobou, a u něhož počet těchto poplatníků v průběhu zdaňovacího období nepřesáhl v úhrnu 10 osob.
 


V čem se liší tiskopis „Vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti“ za zdaňovací období 2018, případně jeho přílohy oproti roku 2017?

Za zdaňovací období 2018 se použije stejný vzor tiskopisu VDA DPZ jako za zdaňovací období 2017 (Tiskopis 25 5459 MFin 5459 – vzor č. 22). Aktualizované byly pouze pokyny (Tiskopis 25 5459/1 MFin 5459/1 – vzor č. 23).

V tiskopise VDA DPZ za zdaňovací období 2018 nejsou věcné změny oproti zdaňovacímu období 2017. To znamená, že jsou zde uvedeny zálohy běžného zdaňovacího období (včetně provedených oprav), dále pak přeplatky na dani z ročního zúčtování záloh za zdaňovací období 2017, které bylo provedeno v roce 2018 (včetně oprav), a vyplacené daňové bonusy, tj. měsíční daňové bonusy zdaňovacího období 2018 a doplatky na daňovém bonusu z ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za zdaňovací období 2017, které bylo provedeno v roce 2018 (včetně oprav).

Z toho je zřejmé, že veškeré opravy předcházejících období je nutné provádět pouze formou dodatečného vyúčtování k příslušnému zdaňovacímu období. Pokud plátce daně provádí opravy, zároveň vyplní přílohu č. 3, popř. přílohu č. 4.
 


Jsou pro závislou činnost dostupné tiskopisy i v anglické verzi?

Ano. Plátci daně, kteří zaměstnávají daňové nerezidenty, mají na webu Finanční správy dostupné též anglické verze tiskopisu:

  • Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti,
  • Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění,
  • Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění,
  • Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti plynoucích na základě zákona o daních z příjmů a o sražené dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z těchto příjmů.

Tyto tiskopisy však slouží pouze jako metodická pomůcka při vyplňování.
 


Jsem plátce daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a zaměstnávám pouze dva zaměstnance, kterým vyplácím měsíční daňové bonusy z vlastních finančních prostředků. Jaký formulář mám použít, pokud žádám správce daně o poukázání těchto daňových bonusů?

Použijte tiskopis č. 25 5241 MFin 5241 – vzor č. 10 s názvem „Žádost podle § 35d odst. 5 zákona o daních z příjmů o poukázání chybějící částky vyplacené plátcem daně poplatníkům na měsíčních daňových bonusech“.

O měsíční daňové bonusy musí plátce daně požádat za každý měsíc na samostatné žádosti. Za předpokladu, že plátce vyplácí daňové bonusy a nežádá formou žádostí, ani nesnižuje odvody záloh, jsou mu tyto vyplacené částky na daňových bonusech vráceny na základě podaného VDA DPZ za příslušné období jako přeplatek na dani (za předpokladu, že přeplatek vznikl).

Pokud budete žádat o doplatky na daňovém bonusu z ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění, použijte tiskopis č. 25 5246 MFin 5246 – vzor č. 10. Na žádostech neopomeňte označit, zda se jedná o žádost běžnou, či dodatečnou. Podmínkou je, že plátce daně částku daňových bonusů již poplatníkovi vyplatil (tuto skutečnost je vhodné správci daně doložit spolu s podanou žádostí).
 


Jaký vzor Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti je nutné použít za zdaňovací období 2018 pro účely daňového přiznání?

Pro zdaňovací období 2018 je v platnosti tiskopis 25 5460 MFin 5460 – vzor č. 26. Dále je zveřejněno potvrzení pro účely srážkové daně tiskopis č. 25 5460/A MFin 5460/A – vzor č. 5 s názvem Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti plynoucích na základě zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a o sražené dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z těchto příjmů.
 


Pracuji již několik let u stejného zaměstnavatele. Musím pro rok 2019 podepisovat „Prohlášení k dani“ na novém tiskopisu?

Ne, nemusíte.

Jaké nejčastější chyby dělají lidé v daňovém přiznání?

Nejčastější chyby v daňovém přiznání:

  • Špatně uplatněné odčitatelné položky a slevy na dani – např. školkovné lidé uplatňují v maximální možné výši, ačkoliv reálně zaplatili nižší částku.
  • Započítávání slev a zvýhodnění, i když na ně nemá poplatník nárok – např. úroky z hypotéky si uplatňuje ten, kdo není vlastníkem nemovitosti.
  • Chybně uplatněná sleva na manželku nebo manžela – nejčastější chybou bývá nezahrnutí nemocenských dávek, podpory v nezaměstnanosti nebo mateřské do příjmů manželky nebo manžela. Slevu lze uplatnit, pokud vyživovaná manželka/manžel neměli vlastní příjmy přesahující za daný rok 68 000 Kč. Těmito příjmy se rozumí úhrn všech vlastních příjmů nesnížený o daňové výdaje, tj. hrubý příjem.
  • Často lidé také špatně uplatňují daňové zvýhodnění na dítě. Nejčastější chybou je uplatnění jednoho dítěte oběma rodiči.
  • V neposlední řadě by poplatníci neměli zapomenout se na všechny formuláře podepsatodevzdat je se všemi povinnými přílohami.

Související články:
Termín pro přiznání daně z příjmů se blíží
Jak vyplnit daňové přiznání?
Kdy vzniká povinnost podat daňové přiznání?
Roční zúčtování a slevy na dani za rok 2018
Daňové zvýhodnění a sleva na studenta za rok 2018
Specifické případy u zdanění příjmů za rok 2018

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty