728 x 90

5 nejčastějších chyb v daňovém přiznání

5 nejčastějších chyb v daňovém přiznání

Termín odevzdání daňového přiznání se plíživým krokem blíží. V tomto článku si popíšeme pět chyb, které v daňových přiznáních nejčastěji děláme a na které bychom si měli dát pozor.

Na odevzdání daňového přiznání máme již jen necelé tři týdny. Posledním dnem pro podání je úterý 3. dubna 2018. Tento den je zároveň posledním dnem pro úhradu daně a úřední hodiny finančních úřadů budou z toho důvodu otevřeny od 8:00 do 18:00 hodin. Daňové přiznání lze ale jednoduše odevzdat i elektronicky nebo poštou.

Ti, kteří upřednostňují osobní podání, mohou i v menších obcích podat svá daňová přiznání, jelikož zaměstnanci Finanční správy uskutečňují výjezdy do obcí, kde se s nimi můžete o daňovém přiznání poradit a rovnou ho i odevzdat.

Níže si popíšeme pět chyb, které lidé v daňových přiznáních nejčastěji dělají a na které bychom si měli dát pozor, abychom měli formulář dobře vyplněný a daňovou povinnost správně vypočítanou.

Pět nejčastějších chyb v daňovém přiznání

Poplatníci často špatně uplatňují odčitatelné položky a slevy na dani. Například tzv. školkovné uplatňují v maximální možné výši, ačkoliv reálně zaplatili nižší částku. Nebo úroky z hypotéky si uplatňuje ten, kdo není vlastníkem předmětu bytové potřeby.

Podnikatelé by si v přiznání za rok 2017 měli dát pozor na odčítání slevy na manželku a daňové zvýhodnění na dítě, a to v návaznosti na výši příjmů, ze kterých výdaje příslušným procentem uplatňují.

Mnoho poplatníků chybně uplatňuje slevu na manželku (manžela). Nejčastější chybou bývá nezahrnutí nemocenských dávek, podpory v nezaměstnanosti nebo peněžité pomoci v mateřství (tzv. mateřské) do příjmů manželky (manžela). Mateřská bývá zaměňována s rodičovským příspěvkem, který představuje dávku státní sociální podpory (stejně tak i porodné), a do vlastních příjmů manželky se pro účely uplatnění této slevy nezahrnuje. Přesný výčet příjmů naleznete v článku Uplatnění slevy na manželku či manžela.

Poplatník vyživující dítě, jež s ním žije ve společné domácnosti, má nárok na daňové zvýhodnění. Pokud vyživuje dítě v jedné společně hospodařící domácnosti více poplatníků (oba rodiče), nárok může za tentýž kalendářní měsíc uplatnit pouze jeden z nich. Nejčastější chybou bývá právě duplicitní uplatnění jednoho dítěte dvěma poplatníky, ať už z důvodu nedorozumění, či chybného posouzení společně hospodařící domácnosti.

V neposlední řadě zapomínají lidé často také daňové přiznání na konci podepsat.

Související články:
Daňové přiznání za rok 2017 podejte do 3. dubna
Slevy na dani z příjmů fyzických osob za rok 2017
Nezdanitelné části základu daně u FO za rok 2017
Daň z příjmů fyzických osob za rok 2017 v příkladech

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty