728 x 90

Zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Zaměstnavatelé s více než 25 zaměstnanci v pracovním poměru musí zaměstnávat určitý podíl osob se zdravotním postižením. Oznamovací povinnost za loňský rok mají vůči úřadu práce do 15. února 2017.

Zaměstnavatelé s více než 25 zaměstnanci v pracovním poměru mají povinnost zaměstnávat osoby se zdravotním postižením ve výši povinného podílu těchto osob na celkovém počtu zaměstnanců zaměstnavatele (viz § 81 zákona o zaměstnanosti, dále jen „ZoZ“). Povinný podíl činí 4 %.
 
U zaměstnavatelů, kteří jsou agenturou práce (právnické nebo fyzické osoby, pokud mají povolení k příslušné formě zprostředkování zaměstnání), se do celkového počtu zaměstnanců v pracovním poměru nezapočítají zaměstnanci, kteří jsou dočasně přiděleni k výkonu práce k uživateli.
 
Povinnost zaměstnávat osoby se zdravotním postižením zaměstnavatelé mohou splnit těmito způsoby:

  • zaměstnáváním v pracovním poměru,
  • odebíráním výrobků nebo služeb od zaměstnavatelů zaměstnávajících více než 50 % zaměstnanců na zřízených nebo vymezených chráněných pracovních místech (§ 75 ZoZ), kteří jsou osobami se zdravotním postižením, nebo zadáváním zakázek těmto zaměstnavatelům nebo odebíráním výrobků nebo služeb od osob se zdravotním postižením, které jsou OSVČ a nezaměstnávají žádné zaměstnance, nebo zadáváním zakázek těmto osobám, nebo
  • odvodem do státního rozpočtu, nebo
  • vzájemnou kombinací výše uvedených způsobů.

Za osoby se zdravotním postižením se považují:

  • osoby ve III. stupni invalidity (osoby s těžším zdravotním postižením),
  • osoby v I. a II. stupni invalidity,
  • osoby zdravotně znevýhodněné,
  • osoby, které byly posouzeny, že již nejsou invalidní, ale započítávají se ještě 12 měsíců ode dne posouzení, že již invalidní nejsou.

Pro zjištění celkového počtu zaměstnanců, celkového počtu zaměstnanců, kteří jsou osobami se zdravotním postižením, a povinného podílu je rozhodný průměrný roční přepočtený počet zaměstnanců.
 
Způsob výpočtu průměrného ročního přepočteného počtu zaměstnanců, způsob naplnění celkové výše poskytovaných výrobků a služeb nebo poskytovaných zakázek a způsob výpočtu plnění povinného podílu stanovuje vyhláška č. 518/2004 Sb., kterou se provádí zákon o zaměstnanosti (viz § 15 až § 20).
 
Zaměstnavatelé a OSVČ mohou poskytnout v kalendářním roce své výrobky a služby nebo splnit zadané zakázky pouze do výše odpovídající 36násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předcházejícího kalendářního roku za každého přepočteného zaměstnance se zdravotním postižením zaměstnaného v předchozím kalendářním roce.
 
O poskytnutém plnění jsou zaměstnavatelé povinni vést evidenci, která obsahuje:

  • identifikační údaje odběratele,
  • cenu dodaných výrobků, služeb nebo zadaných zakázek bez DPH,
  • datum dodání výrobků, služeb nebo zadání zakázek a
  • číslo dokladu, na jehož základě byla dodávka výrobků, služeb nebo zakázek uskutečněna.

Odvod do státního rozpočtu

Zaměstnavatelé, kteří nezaměstnávají osoby se zdravotním pojištěním a neodebírají výrobky od zaměstnavatelů zaměstnávajících více než 50 % zaměstnanců, musí odvést určitou finanční částku do státního rozpočtu.
 
Výše odvodu do státního rozpočtu činí za každou osobu se zdravotním postižením, kterou by zaměstnavatel měl zaměstnat, 2,5násobek průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku, v němž povinnost plnit povinný podíl osob se zdravotním postižením vznikla.
 
Průměrná mzda v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí 2016 byla (dle sdělení č. 448/2016 Sb.) 27 000 Kč.
 
Odvod do státního rozpočtu za rok 2016 provede zaměstnavatel do 15. února 2017 prostřednictvím úřadu práce (nejpozději 15. února musí být částka na účtu). Nesplní-li zaměstnavatel svoji povinnost, stanoví mu krajská pobočka úřadu práce povinnost poukázat odvod do státního rozpočtu rozhodnutím podle daňového řádu.

Oznamovací povinnost

Plnění povinného podílu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, včetně způsobů plnění, musí zaměstnavatel za loňský rok do 15. února 2017 písemně ohlásit krajské pobočce úřadu práce, v jejímž územním obvodu je sídlo zaměstnavatele, který je právnickou osobou, nebo bydliště zaměstnavatele, který je fyzickou osobou.
 
V ohlášení musí zaměstnavatel uvést:

  • identifikační údaje zaměstnavatele, od kterého byly výrobky nebo služby odebrány, nebo kterému byly zadány zakázky,
  • cenu odebraných výrobků, služeb nebo zadaných zakázek bez DPH,
  • datum odebrání výrobků, služeb nebo zadání zakázek a číslo dokladu, na základě kterého byl odběr výrobků, služeb nebo zakázek uskutečněn.

Vzor ohlášení o plnění povinného podílu za rok 2016 naleznete na integrovaném portálu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • vlasta rambousková
    27. 03. 2022, 10:40

    výpočet přepočteného počtu zaměstnanců

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty