728 x 90

Nejvýznamnější daňové změny v roce 2018

Nejvýznamnější daňové změny v roce 2018

Změny se v novém roce nevyhnuly oblasti daně z příjmů, daně z přidané hodnoty ani elektronické evidenci tržeb ve 3. a 4. fázi. Pojďme se s těmi nejvýznamnějšími novinkami roku 2018 seznámit nyní podrobněji.

Daň z příjmů fyzických osob

Zvýšení minimální mzdy

Od 1. ledna 2018 se zvýšila minimální mzda na 12 200 Kč za měsíc (pro týdenní pracovní dobu 40 hodin). Na to se vážou také některé další změny.

Díky tomu se zvýšila částka pro osvobození od daně u pravidelně vyplácených důchodů nebo penzí na 439 200 Kč ročně a slevu za umístění dítěte budeme moci uplatnit až do výše 12 200 Kč.

Dále může daňový bonus uplatnit ten, kdo ve zdaňovacím období měl příjem podle § 6 zákona o daních z příjmů (dále jen „ZDP“) z příjmů ze závislé činnosti a § 7 ZDP z podnikání (vyloučeny tedy budou příjmy § 8 ZDP z kapitálového majetku a § 9 ZDP z nájmu) alespoň ve výši 6násobku minimální mzdy. V úhrnu za zdaňovací období tedy nejméně 73 200 Kč. V souvislosti s tím se zvýšil hrubý měsíční příjem nutný pro uplatnění měsíčního daňového bonusu na 6 100 Kč.

Daňové zvýhodnění, srážková daň, prohlášení poplatníka

Daňové zvýhodnění na první dítě se zvýšilo od letošního ledna o 150 Kč měsíčně (o 1 800 Kč ročně), tedy ze současných 13 404 Kč ročně na 15 204 Kč ročně. Poprvé tuto změnu pocítíme v únoru, kdy dostaneme výplatu za leden.

Nově je také možné prohlášení zaměstnance (tzv. růžový papír) stvrdit i jinak než vlastnoručním podpisem. Například elektronickým podpisem nebo jinou formou autentického potvrzení správnosti údajů. Možnost stvrzení vlastnoručním podpisem zůstává zachována i nadále.

Došlo též ke zrušení omezení uplatnění slevy na dani na druhého z manželů a daňového zvýhodnění na vyživované děti u těch poplatníků, kteří v rámci vyčíslení dílčího základu daně z příjmů ze samostatné činnosti a z příjmů z nájmu uplatnili výdaje procentem z příjmů, přičemž součet dílčích základů daně, u kterých byly výdaje tímto způsobem uplatněny, je vyšší než 50 % celkového základu daně.

Od roku 2018 se na žádost o vrácení vratitelného přeplatku podanou současně s daňovým přiznáním před uplynutím lhůty pro podání daňového přiznání hledí jako na žádost podanou v poslední den lhůty pro podání daňového přiznání. Není tedy třeba znovu podávat žádost o vrácení přeplatku.

Zdanění příjmů ze závislé činnosti malého rozsahu (do 2 500 Kč) bude možné od letoška provést srážkovou daní. Poplatník nemusí podat daňové přiznání v situaci, kdy obdrží vedle příjmů od svého zaměstnavatele současně jiný typ příjmů ze závislé činnosti, který představuje pouze zanedbatelný příjem (např. odměna člena volební komise).

Paušální výdaje

V roce 2018 dochází i ke snížení stropu výdajů uplatňovaných procentem z příjmů (tzv. paušální výdaje) ve všech pásmech na polovinu:

  • u příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a u příjmů z řemeslných živností z 1 600 000 Kč na 800 000 Kč,
  • u příjmů z ostatních živností mimo řemeslných živností z 1 200 000 Kč na 600 000 Kč,
  • u příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku z 600 000 Kč na 300 000 Kč,
  • u jiných příjmů ze samostatné činnosti z 800 000 Kč na 400 000 Kč.

Na rozdíl od roku 2017 se snížené stropy uplatní bez výjimky u všech poplatníků uplatňujících paušální výdaje.

Elektronická evidence tržeb ve 3. a 4. fázi

V roce 2018 mělo dojít k náběhu posledních dvou fází elektronické evidence tržeb. To se zatím ale nestane. Ústavní soud totiž koncem loňského roku rozhodl o odložení třetí a čtvrté fáze elektronické evidence tržeb do doby, než bude provedena novela tohoto zákona.

Ústavní soud rozhodl také o tom, že DIČ nově nebude povinnou součástí účtenky, ačkoli povinnost zasílat DIČ do informačního systému správce daně nadále zůstává v platnosti. Zároveň platí, že poplatníci, pro něž uvádění DIČ na účtence nepředstavuje problém, anebo ti, kteří ho musí uvádět z titulu plátcovství DPH, nemusí nijak zasahovat do podoby svých pokladních systémů.

Nebude ani nutné evidovat platby kartou. A to proto, že takové platby jsou (na rozdíl od hotovostních plateb) dohledatelné i jinak.

Kontrolní hlášení

Od nového roku jsou okruhy povinných položek formuláře kontrolního hlášení DPH dány přímo zákonem o DPH (došlo k novelizaci ustanovení § 101d odst. 1). Jedná se pouze o formální změnu, technicky ani obsahově se pro plátce DPH nic nezmění. Nadále platí již dříve stanovené principy pro podání kontrolního hlášení DPH, jeho původní obsah, význam položek a struktura dat (.xml).

Od 1. ledna 2018 je tedy podrobněji v zákoně o DPH uvedeno, že plátce DPH je povinen v kontrolním hlášení kromě obecných náležitostí podání uvést:

  • identifikační a kontaktní údaje plátce,
  • údaje týkající se plnění a úplat, pokud tato plnění a úplaty zakládají povinnost podat kontrolní hlášení,
  • údaje týkající se uplatnění nároku na odpočet daně,
  • identifikační údaje odběratele nebo dodavatele.

Související články:
Změny v daních v roce 2018 – I. část
Změny v daních v roce 2018 – II. část
Zvýšení minimální mzdy od ledna 2018

Zanechte komentář

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Dana Grudová
    22. 07. 2018, 15:35

    Dobrý den, spravuji bytová družstva a vyplácím odměny na Smlouvu o výkonu funkce, předsedovi kvartálně 2.065,- Kč, mám dotaz zaokrouhlím částku na 2100,- Kč a spočítám daň(sážková) a nebo se nezaokrouhluje, prosím o radu. Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Veronika
    23. 01. 2018, 17:04

    Dobrý den, jako clovek, ktery cely uplynuly rok pobiral rodicovsky prispevek a nemel jine prijmy, musim podavat danove priznani?

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Jednotný kurz za rok 2023

    |

    Fyzické osoby, které nevedou účetnictví a mají příjmy či výdaje v cizí měně, mohou použít pro přepočet cizí měny jednotný kurz. Jednotný kurz za rok 2023 byl vyhlášen ve Finančním zpravodaji číslo 1/2024. Například pro euro činí 23,97 Kč, pro dolar 22,14 Kč. Pro přepočet cizích měn, které nejsou uvedené v kurzovním lístku, se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně je možné využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty